avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1656 soluții astăzi
Forum Activitate anamaria.adamescu

Activitate anamaria.adamescu

buna ziua,
am si eu o intrebarare, va rog.
Fratele meu a fost in proces de divort timp de 4 luni (4 infatisari), la toate s-a prezentat doar el, sotia nedorind sa divorteze, iar la ultimul nu a fost nimeni si s-a suspendat.
Au trecut 2 luni si sotia lui acum este de acord.
Cum se procedeaza? se deschide un nou dosar, sau se poate continua cel vechi, mergand amandoi sa-l redeschida ?

multumesc,
Răspuns la discuția Cat dureaza?
multumesc frumos pentru raspuns, ea a semnat pentru primirea citatiei. iar acum, la cel de-al 3 lea termen fratele meu va merge cu martori, chiar si in conditiile acestea mai poate dura inca 4 , 5 termene?
Discuție Cat dureaza?
Buna ziua,

Am si eu o intrebare va rog frumos.
Fratele meu este in proces de divort din iunie, au forst 2 infatisari la care sotia lui nu s-a prezentat si urmatorul termen este in octombrie.

Dansa a primit citatia, dar ne-a anuntat ca nu se va prezenta niciodata pentru ca nu este de acord cu acest lucru.
ea sustine ca o proate taragana mult si bine asa..
Intrebarea mea ar fi cat de mult o poate prelungi , cam cate termene sau luni, in conditiile in care nu se va prezenta, sau se va duce sustinandu-si ideea ca nu doreste acest divort.
Fratele meu doreste sa-i dea o suma ff mare de bani, mai mare decat cea care i s-ar cuveni printr-un proces de partaj, dar aceasta nu vrea sa accepte , sustinand ca poate il convinge in timp sa renunte la proces.(ceea ce este imposibil).
referitor la martori, sunt f multi, noi, vecini, cunostinte care pot sustine prin motive temeinice ca acesta casatorie nu mai poate continua.
Va rog frumos de tot, oricat de grav ar fi , sa-mi spuneti cat de mult poate prelungi ea aceste procese (divort si partaj), cu aceasta atitudine..
si dc cunoasteti un psihiatru bun (glumesc, desi ar trebui sa consulte unul)...

multumesc din suflet
multumesc frumos pentru raspuns.
dansa a primit citatia, dar ne-a anuntat ca nu se va prezenta niciodata pentru ca nu este de acord cu acest lucru.
ea sustine ca o proate taragana mult si bine asa..
Intrebarea mea ar fi cat de mult o poate prelungi , cam cate termene sau luni, in conditiile in care nu se va prezenta, sau se va duce sustinandu-si ideea ca nu doreste acest divort.
Fratele meu doreste sa-i dea o suma ff mare de bani, mai mare decat cea care i s-ar cuveni printr-un proces de partaj, dar aceasta nu vrea sa accepte , sustinand ca poate il convinge in timp sa renunte la proces.(ceea ce este imposibil).
referitor la martori, sunt f multi, noi, vecini, cunostinte care pot sustine prin motive temeinice ca acesta casatorie nu mai poate continua.
Va rog frumos de tot, oricat de grav ar fi , sa-mi spuneti cat de mult poate prelungi ea aceste procese (divort si partaj), cu aceasta atitudine..
si dc cunoasteti un psihiatru bun (glumesc, desi ar trebui sa consulte unul)...

multumesc din suflet
fratele meu a intentat actiunea de divort in urma cu 5 luni. a fost vacanta judecatoreasca si a avut doar 2 termene, la care cumnata mea nu s-a prezentat, prin urmare s-a mai dat un termen in octombrie. intrebarea este, cat se poate prelungi (cate termene) in conditiile in care dansa nu doreste sa se prezinte si nu este de acord cu aceasta despartire?? precizez ca sunt casatoriti de 2 ani si nu au rezultat copii (slava Domnului). Va rog frumos sa-mi raspunda cineva, nu de alta, dar o suporta in casa o familie intreaga si este o adevarata pacoste.. :-(((
Va multumesc anticipat.