Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... proces suspendat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

proces suspendat

buna ziua,
am si eu o intrebarare, va rog.
Fratele meu a fost in proces de divort timp de 4 luni (4 infatisari), la toate s-a prezentat doar el, sotia nedorind sa divorteze, iar la ultimul nu a fost nimeni si s-a suspendat.
Au trecut 2 luni si sotia lui acum este de acord.
Cum se procedeaza? se deschide un nou dosar, sau se poate continua cel vechi, mergand amandoi sa-l redeschida ?

multumesc,
in cazul fratelui d-voastra instanta isi poate continua procesul,printr-o cerere formulata de reclamant pentru deachiderea procesului. In aceasta situatie, reclamantul va trebui sa plateasca si 50% din taxa pe care a platit-o pentru cererea a carei judecata s-a suspendat , la care se adauga si timbrul judiciar, instanta va fixa un termen si va cita partile.
Reclamantul trebuie sa depuna la registratura instantei - Judecatorie - o cerere de repunere pe rol a dosarului civil nr. ..... ce a fost suspendat. La cerere va atasa o taxa de timbru de 19,5 lei si timbru judiciar de 0,15 lei. Instanta va cita partile, iar daca ambele parti sunt de acord cu desfacerea casatoriei, si sunt intrunite conditiile legale pentru pronuntarea unui divort consensual, se vor prezenta la termenul stabilit de instanta ambele parti care-si vor exprima personal consimtamantul la desfacerea casatoriei, iar instanta va pronunta o hotarare irevocabila fara a fi necesara administrarea de probe. ;)