avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Activitate JustMe_78

Activitate JustMe_78

Buna ziua,
Personal iubesc animalele. Insa, este necesar sa existe responsabilitate pentru animalut.
Avem vecini care isi plimba cateii prin fata blocului si ii lasa sa isi faca nevoile pe trotuare, pe iarba de langa bloc in scara si liftul blocului si nu aduna murdaria. Ba mai mult, de fiecare data cand li se atrage atentia, devin irascibili si violenti verbal. "Ei si ce daca nu adun?! Ce se intampla?!" ...
Exista vreo legislarie care sa ii oblige sa fie responsabili pentru animalutele lor?! Ca bun simt si respect nu mai exista de mult!..
Va multumesc.
Buna ziua.
Doar ce am aflat ca pe acoperisul blocului unde locuiesc, un vecin si-a instalat de la echipamente de gym la canapea, piscina, televizor, luminite de ornament..s.a.m.d, pe toata suprafata acoperisului. Acoperisul nu este prevazuta ca si terasa, iar noi, ceilalti vecini, am contribuit la cheltuielile de reparatie pentru acoperis - hidroizolatie, reparat la demisol de unde se infiltrase apa - posibil de la piscina vecinului).
Sursa de curent - pentru luminite si televizor, desigur ca sunt asigurate din cheltuielile comune!..
Ce am putea face noi, in aceasta situatie, va rog, cum am putea legal sa il obligam sa isi asume cheltuielile de reparatie pentru hidroizolatie si energie electrica consumata abuziv, fara sa aiba consimtamantul celorlati locatari sau al asociatiei de proprietari? (Practic e furt, distrugere de spatiu comun si ocupare abuziva a unui spatiu).
Va multumesc.