Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Responsabilitatea pentru animalute - fecale de catei ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Responsabilitatea pentru animalute - fecale de catei in scara blocului si imprejurimi

Buna ziua,
Personal iubesc animalele. Insa, este necesar sa existe responsabilitate pentru animalut.
Avem vecini care isi plimba cateii prin fata blocului si ii lasa sa isi faca nevoile pe trotuare, pe iarba de langa bloc in scara si liftul blocului si nu aduna murdaria. Ba mai mult, de fiecare data cand li se atrage atentia, devin irascibili si violenti verbal. "Ei si ce daca nu adun?! Ce se intampla?!" ...
Exista vreo legislarie care sa ii oblige sa fie responsabili pentru animalutele lor?! Ca bun simt si respect nu mai exista de mult!..
Va multumesc.
Cautati pe site-ul primariei, de obicei un regulament pentru detinatorii de animale de companie se aproba printr-un HCL. S-ar putea sa existe si in localitatea dvs.
La noi, in sectorul 6, vad ca se cheama politia si le da amenda.
În toate țările civilizate se aplica amendă.

Trebuie însă probat ca este vinovat X.

Politia nu poate astepta în scara blocului ca sa îl prindă pe respectivul irascibil.
Este o problemă de bun simt...inainte de toate...