Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua. Doar ce am aflat ca pe acoperisul blocului ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua. Doar ce am aflat ca pe acoperisul blocului unde locuiesc, ...

Buna ziua.
Doar ce am aflat ca pe acoperisul blocului unde locuiesc, un vecin si-a instalat de la echipamente de gym la canapea, piscina, televizor, luminite de ornament..s.a.m.d, pe toata suprafata acoperisului. Acoperisul nu este prevazuta ca si terasa, iar noi, ceilalti vecini, am contribuit la cheltuielile de reparatie pentru acoperis - hidroizolatie, reparat la demisol de unde se infiltrase apa - posibil de la piscina vecinului).
Sursa de curent - pentru luminite si televizor, desigur ca sunt asigurate din cheltuielile comune!..
Ce am putea face noi, in aceasta situatie, va rog, cum am putea legal sa il obligam sa isi asume cheltuielile de reparatie pentru hidroizolatie si energie electrica consumata abuziv, fara sa aiba consimtamantul celorlati locatari sau al asociatiei de proprietari? (Practic e furt, distrugere de spatiu comun si ocupare abuziva a unui spatiu).
Va multumesc.
Conform dis L nr 196/2018 proprietarii nu au dreptul legal sa schimbe aspectul si destinatia partii comune din condominiu fara acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari
Acoperisul imobilului de locuit in comun este parte comuna si poate fi folosit exclusiv de catre proprietari,numai cu acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari prin incheierea de contract de folosita sau de inchiriere
In speta, prezentata nu poate fi pus in discutie acordul asociatiei de proprietari pentru interventia asupra partii comune deoarece vecinul a inteles sa pozeze pe acoperis sursa de electricitate 220 V si bunuri cu risc -,lucru total interzis de catre ISU
Asociatia de proprietari prin regulamentul de ordine interioara impune reguli/norme de respectat de catre proprietari in partea comuna de condominiu
Presedintele de asociatie detine autoritatea si competenta sa aplice dispozitiile L nr 196/2018 sa desfasoare demersuri astfel incat sa oblige proprietarul sa dezafecteze modificarile asupra partii comune
Daca presedintele de asociatie nu se implica sesizati oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primarie si ISU
Succes !
Inspectorii ISU sunt, de regulă, intransigenți și dau amenzi foarte mari, obligând, totodată, la desființarea tuturor construcțiilor și instalațiilor edificate ilegal și și la aducerea construcției la starea inițială. Apelați la ei înainte de a vă „încurca” cu funcționarii din primării, care, de regulă, sunt ca apa sfințită: nu fac rău dar nici n-ajută cu nimic.