avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1915 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acoperis bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acoperis bloc

Eu locuiesc la etajul 4 si am probleme cu izolatia blocului dupa zilele ploioase ce tocmai au trecut.
Dupa cate stiu eu ,fiecare proprietar de pe scara e obligat sa achite o parte din costurile reparatiei.
Eu ca sa nu ma mai complic cu vecinii,adica stiu ca multi nu o sa fie de acord,am decis ca pe viitor sa-mi construiesc acoperis pe banii proprii ca sa-l pot folosi ca si magazie.
Este vre-o metoda legala prin care as putea sa detin in totalitate suprafata acoperisului ca sa nu ma trezesc in viitor cu vre-un vecin ca doreste si el sa foloseasca spatiul de depozitare?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:23, 27 Iunie 2020
Pentru corecta si completa dv informare studiati temeinic dis L nr 196/2018
Locuitul in imobile de locuit in comun obliga la respectarea dispozitiilor in domeniu
Acoperisul imobilului de locuit in comun reprezinta parte comuna a carui intretinere si reparatie intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
Achitarea cotelor individuale aferente intretinere parte comuna constructii si instalatii condominiu reprezinta obligatie legala in sarcina proprietarilor care nu este conditionata de dorinta,vointa sau interesele acestora
Dv ca proprietar in condominiu aveti obligatia legala sa respectati disp L nr 196/2018 respectiv nu aveti dreptul sa schimbati aspectul si destinatia partii comune
Scimbarea destinatiei partii comune condominiu implica procedura complexa respectiv acordul individual al tuturor proprietarilor si al asociatiei de proprietari
Autoritatile nu acorda autorizatie de constructie certificat de urbanism persoanelor fizice care intentioneaza sa execute interventii la partea comuna de condominiu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. doar ce am aflat ca pe acoperisul blocului unde locuiesc, ... JustMe_78 JustMe_78 Buna ziua. Doar ce am aflat ca pe acoperisul blocului unde locuiesc, un vecin si-a instalat de la echipamente de gym la canapea, piscina, televizor, luminite ... (vezi toată discuția)
Constructie perete delimitator in holul scarii snowflake59 snowflake59 Buna ziua, Locuiesc la parter intr-un bloc cu 4 etaje. Suntem 4 apartamente per nivel. Unul dintre vecinii de la parter vrea sa faca un separeu intre restul ... (vezi toată discuția)
Renovare fatada bloc olix olix Buna ziua! Ma confrunt cu urmatoarea problema. Locuiesc la etajul 3 din 4 si doresc sa renovez fatada apartamentului meu. Varianta cu schela este exclusa ... (vezi toată discuția)