Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua. Locuiesc ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua. Locuiesc ...

Recuperare cheltuieli reparația acoperis.
Bună ziua. Locuiesc într-un imobil cu patru etaje. Un vecin de la etajul patru a depus la asociație o factura ce ar reprezenta suma plătită de acesta pentru reparația acoperișului de deasupra apartamentului acestuia. Stupoare, administratorul blocului nu numai ca s-a conformat dar a creat și un sistem propriu de recuperare a sumei, mai exact a împărțit suma la toate apartamentele de sub acesta. Făcând o sesizare către asociatie privind incălcărea legii vis a vis de cele relatate mai sus primesc răspunsuri total eronate și contradictorii. Intrebare: Cum poate administratorul să încaseze și să vireze o suma de bani unei persoane fizice fără o documentație corecta facuta conform legii privind acea reparația numai de ei știută? Cum trebuie să procedez pentru a nu plati acea suma?
viorel 33, utilizator
S-a reparat acoperisul ?
Pentru ca o reparatie asa mare se vede de departe.
Acoperisul este parte comuna, se plateste reparatia de toti.Fie amiabil ,fie prin hotarare judecatoreasca ,daca are facturi care dovedesc plata facuta.Plus cheltuielile de judecata, plus dobanzi.
Nu s-a reparat acoperisul si este o facatura stiuta doar de administator si proprietarul de la ultimul etaj ?
mitabiciclista, utilizator
Poate s-a reparat nu zic nu desi nu am văzut. Problema este respectarea legii privind aceste reparații și mai ales criteriu de împărțire a sumei. De ce nu a împărțit suma doar la apartamentele cu sot? Conteaza ce scrie in lege?

mitabiciclista a scris:

S-a reparat acoperisul ?
Pentru ca o reparatie asa mare se vede de departe.
Acoperisul este parte comuna, se plateste reparatia de toti.Fie amiabil ,fie prin hotarare judecatoreasca ,daca are facturi care dovedesc plata facuta.Plus cheltuielile de judecata, plus dobanzi.
Nu s-a reparat acoperisul si este o facatura stiuta doar de administator si proprietarul de la ultimul etaj ?

viorel 33, utilizator
1-Administratorul de imobil este in eroare
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie,
Administratorul de imobil nu are competenta legala sa dispuna de la sine putere executarea sau achitarea de interventii partiale realizate de catre locatari la partea comuna de condominiu-fara parcurgerea procedurii legale
2-Acoperisul blocului conform disp L nr 196/2018 reprezinta parte comuna ,-a carui intretinere si reparatii intra in responsabilitatea exclusiva a asociatieid e proprietari
Conform disp L nr 196/2018 proprietarii nu au dreptul legal sa intervina neautorizat asupra partii comune de condominiu
2-Executarea de reparatii la partea comuna de imobil de locuit in comun,se dispune de catre asociatia de proprietari,prin hotarea adunarii generale ,cu prezentare de documentatie care sa informeze participantii despre devizul estimativ,sursa de finantare
3-Daca proprietarul a inteles sa execute reparatie partiala la acoperisul blocului de locuit in comun pe propria cheltuiala este problema acestuia
Executarea de interventii repartii,hidroizolatii ,la terasa ,acoperis bloc de locuit in comun se executa numai cu operator economic acutorizat care la finalul executiei sa predea garantia lucrarii
Autoritatile nu elibereaza autorizatii de constructii pentru persoane fizice pentru interventii partiale la partea comuna de condominiu
Conteaza ce scrie in lege?

Conteaza enorm ce prevede legea deoarece,daca nu a fost respectata,vinovatul raspunde administrativ,civil sau penal -dupa caz

viorel 33 a scris:

Recuperare cheltuieli reparația acoperis.
Bună ziua. Locuiesc într-un imobil cu patru etaje. Un vecin de la etajul patru a depus la asociație o factura ce ar reprezenta suma plătită de acesta pentru reparația acoperișului de deasupra apartamentului acestuia. Stupoare, administratorul blocului nu numai ca s-a conformat dar a creat și un sistem propriu de recuperare a sumei, mai exact a împărțit suma la toate apartamentele de sub acesta. Făcând o sesizare către asociatie privind incălcărea legii vis a vis de cele relatate mai sus primesc răspunsuri total eronate și contradictorii. Intrebare: Cum poate administratorul să încaseze și să vireze o suma de bani unei persoane fizice fără o documentație corecta facuta conform legii privind acea reparația numai de ei știută? Cum trebuie să procedez pentru a nu plati acea suma?

Daca nu este o reparatie facuta de asociatie si care sa nu aiba drept unic scop reparatia doar a portiunii ce este in zona de deasupra acelui proprietar, ci a acoperisului in toate prortiunile ce necesita reparatii, nu se poate repartiza acea cheltuiala tuturor proprietarilor decit daca:
- nu exista un fond de reparatii
- a fost o hotarire a AG a acelor proprietari care a aprobat acea modalitate de executie a lucrarii, pe cheltuiala proprietarului respectiv, urmind ca repartitia sumei sa se faca ulterior tuturor
Buna ziua. În urma sesizării compartimentului din cadrul primăriei cu privire la cele relatate mai sus primesc raspuns prin care îi dau dreptate administratorului care conform legii a împărțit corect suma doar la locatarii de sub apartamentul ce si-a reparat acoperișul. Cumva partea comună este doar a celor 5 apartamente sau a întregului condominiu? Are dreptate primaria in contextul in care cei cinci proprietari ar putea ca exemplu să închirieze doar partea lor comună unei societăți comerciale?