Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Sunt proprietarul unui apartament situat la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Sunt proprietarul unui apartament situat la etj.4. ...

Buna ziua,
Sunt proprietarul unui apartament situat la etj.4. De ceva timp au inceput sa apara infiltratii de la acoperis. Am adus la cunostiinta aceasta problema administratorului de bloc, iar acesta a ridicat problema de cateva ori in sedintele asociatiei. Unii dintre proprietari au refuzat sa plateasca pentru repararea/inlocuirea acoperisului cu probleme. Toti locatarii de la etj 4 au aceasta problema. Unii din proprietari au fost de acord cu adunarea lunara a unei sume de bani pentru repararea/inlocuirea acoperisului. Exista vreo metoda legala pentru urgentarea repararii/inlocuirii acoperisului si constrangerea celor care nu vor sa plateasca?
Multumesc.
Pentru completa si corecta dv informar studiati temeinic disp L nr 196/2018
In cadrul asociatiilor de proprietai administratorul de imobil este anagajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta executionala
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care are competenta de cizionala
Administratorul de imobil nu are autoritatea si competenta sa dispuna de la sine putere executarea de interventii la partea comuna de constructii si de instalatii din condominiu
Conform disp L nr 196/2018 acoperisul condominiului reprezinta parte comuna a carui eestare tehnica intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari4
Conform disp Mentionata ,asociatia de proprietari are obligatia legala sa constituie si sa actualizeze fond de rulment si de reparatii
Conform disp mentionata ,reparatia partii comune de constructii si de instalatii din condominiu s erepartizeaza obligatoraiu tuturor proprietarilor functie de cota indiviza
Cine nu intelege sa plateasca de buna voie,suporta penalitati zi/intarziere si eventual recuperare in instanta care implica costuri suplimentare
Buna ziua!

Puteti notifica asociatia de proprietari sa repare acoperisul.
In situatia in care nu se conformeaza, introduceti o actiune in instanta pentru obligatia de a face.
Mai puteti repara si dvs acoperisul, daca nu se rezolva nimic dupa notificare, apoi cereti asociatiei suma de bani cheltuita cu aceasta reparatie. Ar fi bine ca inainte de a va apuca de reparatii, sa introduceti o cerere la instanta pentru asigurarea probelor si sa solicitati o expertiza tehnica, pe care o veti folosi mai tarziu daca asociatia nu va plati.

Intretinerea acoperisului, facand parte din proprietatea comuna a tuturor care au apartament in acel bloc, revine asociatiei de proprietari, iar costurile sunt suportate de toti proprietarii.