Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparare, inlocuire acoperiș bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparare, inlocuire acoperiș bloc

Acoperișul de deasupra unei scări care face parte dintr-un bloc cu 2 scari s-a deteriorat și trebuie înlocuit. Asociația nu are înființat un fond de rulment și pe administrator nu- l prea interesează ptr ca locuiește în scara neafectata și a zis sa ne descurcam noi acolo iar vecinii nu doresc sau nu au bani de renovare, un proprietar de la etajul 3 are o camera distrusa de infiltratii și apa continua sa se infiltreze, toți vecinii de pe scara afectata am discutat și suntem de acord ca trebuie reparat dar nu avem bani sau la unii este reavointa, costurile sunt foarte mari, ce sa facă proprietarul de la trei? sa repare singur și sa- i dea în judecata pe ceilalți sau care e firul acțiunii.Acoperisul nu este în garantie. Va rog un sfat de la persoane avizate sau trecute prin asa ceva
1-Conform disp L nr 196/2018 reparatiile la partea comuna de condominiu,constructii si instalatii se realizeaza obligatoriu numai din fondul de reparatii legal impus de lege
2-Fondul de rulment se constituie pentru plata anticipata furnizori/prestatori de servicii si se completeaza prin depunerile individuale realizate la achitarea cotelor lunare de intretinere
3-Sesizati oficial presedintele de asociatie care detine obligatia legala sa desfasoare acte si actiuni pentru asigurarea starii tehnice a aprtii comune de condominiu
Solicitati respectarea si aplicarea disp L nr 196/2018 care prevede obligatia proprietarilor sa constituie fond de reparatii din care sa puteti executa reparatia partii comune acoperis condominiu
Da mulțumesc, asa ar fi normal dar nu exista fond de rulment sau alte venituri, iar administratorul este oarecum doar asa cu numele, ma gândeam dacă poate plăti un proprietar și apoi sa recupereze în instanta banii de la ceilalți proprietari din scara respectiva sau dacă poate face un act notarial cu ceilalți care vor sa plătească sa plătească o rata lunara către cel care a plătit întreaga suma, va multumesc