Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reabilitarea acoperisului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reabilitarea acoperisului

Buna ziua, am si eu o intrebare legata de reparatia acoperisului. Nu stim exact ce mai putem face de aici inainte.

Situatia curenta: am cumparat un apartament anul trecut si in vara ne-am trezit cu infiltrati in sufragerie si in bai.

Am contactat asociatia de proprietari, care dupa mai multe insistente, a contastat faptul, ca acoperisul trebuie reabilitat. Dumnealor au cerut oferte de la mai multe firme, si au ales-o, pe cea cu care vor sa colaboreze. Trebuie sa mentionez, ca aceste oferte nu au fost prezentate niciunui vecin si nici noua.

De asemenea, vecini nu au fost informati de catre asociatia de proprietari, ca urmeaza sa apara in intretinere acest cost de reparatie. Ei bine, vecinii refuza sa plateasca si asociatia de proprietari spune ca nu ii poate obliga sa plateasca.

Ce am putea face pentru a debloca situatia?
asociatia de proprietari spune ca nu ii poate obliga sa plateasca.

Asociatia de proprietari este reprezentata d ecatre persoana fizica=presedinte ales de catre participantii la adunarea generala
Asociatia de proprietari daca afirma "ca nu ii poate obliga sa plateasca" inseamna ca nu cunoaste disp L nr 196/2018
Asociatia de proprietari s einfiinteaza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune de imobil de
locuit in comun
Acoperisul blocului reprezinta parte comuna
Conform disp L nr 196/2018 asociatia de proprietari are obligatia legala sa constituie si sa actualizeze fond de rulment si de reparatii
In asociatiile de proprietrai ,de regula exista doua feluri de lucrari de urgenta si cele periodice
Reparatiile periodice care implica efort financiar sporit trebuiesc hotarate de catre participantii la adunarea generala,urmand ca membrii comitetului executiv sa se ocupe de oferte si incheierea contractelor de prestari servicii
Conform disp L nr 196/2018 asociatia de proprietari are obligatia legala ,la cerere sa prezinte proprietarilor orice document al asociatiei
Presedintele de asociatie are obligatia sa raspunda la contestatii/sesizari in termen de 10 zile
Daca nu solutionati la nivelul asociatiei,sesizati oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primaria teritoriala