Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Împărțirea cheltuielilor intre locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Împărțirea cheltuielilor intre locatari

La un bloc proprietate privată, cu 4 nivele, pe fiecare nivel cu 3 apartamente cum se împart cheltuielile pt repararea acoperişului (nu este prevăzut cu pod)?
Buna ziua
Pe cota-parte indiviza
ART. 85 din legea 196/2018
Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate reprezinta cheltuielile asociatiei
cu privire la proprietatea comuna, cu privire la: fondul sau fondurile pentru lucrari de
intretinere, service, reparatii si, dupa caz, de consolidare, reabilitare, eficienta
energetica, modernizare la partile de constructii si instalatii aflate in/si pe proprietatea
comuna, astfel cum este descrisa in cartea tehnica a constructiei si in acordul de
asociere: subsolul; conductele de distributie si coloanele instalatiilor de apa,
canalizare, incalzire, energie electrica; echipamente de echilibrare hidraulica a
instalatiilor; casa scarii; podul; spalatoria; uscatoria; terasa; ascensorul; interfonul -
partea de instalatie de pe proprietatea comuna; centrala termica proprie; crematoriul;
tubulatura de evacuare a deseurilor menajere; structura de rezistenta; fatadele;
acoperisul si altele asemenea, conform prevederilor din acordul de asociere;
personalul angajat sau contractat al asociatiei: salarii sau remuneratii pentru
administrator, contabil, instalator, electrician, portar, ingrijitor, personalul care
asigura curatenia etc.; indemnizatii acordate membrilor asociatiei de proprietari ori
persoanelor alese: presedintele, membrii comitetului executiv si cenzorului/comisiei
de cenzori; prime; credite bancare; contracte sau polite de asigurari; cheltuieli cu
produse si accesorii pentru curatenie, alte servicii administrative catre proprietatea
comuna
Ionut.ion, utilizator
Daca la nivelul imobilului de locuit in comun este infiintata asociatie de proprietari opereaza disp L nr 196/2018
Daca nu este constituita asociatie de proprietari opereaza disp cod civil referitoare la partea comuna
Blocul face parte dintr-o asociație de proprietari. Dacă costul total este de 26.000 lei, cum se împarte suma la nr de apartamente? Toată lumea plăteşte aceeaşi sumă de bani? Sau decalat în funcție de etajul la care locuieşti ?
Iulia.Ducq, utilizator