avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters66817

Activitate ContSters66817

Discuție Salariu de baza
Buna ziua , cum se calculeaza un salariu de baza conform legii unice de salarizare aneza I/2 pentru un inspector debutant?
Cum adica baza1.75?
Cum se calculeaza 1.75?
Multumesc
kosminbt a scris:

kosminbt a scris:

Va multumesc pentru raspuns!
Trebuie sa beneficieze si de plata c.v zilelor de concediu de odihna neefectuate in 2008 si 2009?
In cat timp trebuie sa acorde angajatorul aceste drepturi ?
Multumesc!



Buna ziua!
Revin cu niste probleme in legatura cu subiectul care l-am deschis .
Este posibil ca firma care a disponobilizat-o pe mama mea sa nu-i plateasca macar un salariu compensatoriu?
Este posibil sa nu i se incheie o fisa de lichidare mai ales ca lucra ca gestionar?
In cat timp se restituie garantia materiala retinuta?
Daca si in cazul garantiei partile pot conveni asupra unei date limita in privinta restituirii, aceasta data poate fi impusa de fostul angajat (ex pana pe 20.02.2009 sa-mi platiti garantia ... daca nu....????)?
Daca termenul nu se respecta de angajator ce se poate face?
Multumesc!


Cu stima ,
Cosmin
Va multumesc pentru raspuns!
Trebuie sa beneficieze si de plata c.v zilelor de concediu de odihna neefectuate in 2008 si 2009?
In cat timp trebuie sa acorde angajatorul aceste drepturi ?
Multumesc!
Buna ziua!
As dori sa primesc si eu putin ajutor din partea dumneavoastra!
Mamei mele i s-a desfiintat locul de munca conform art 65 alin 1 din codul muncii; pe decizie scrie doar faptul ca i se inceteaza contractul de munca conform art 65 alin 1 fara a fi trecut un preaviz la care zic eu are dreptul .Din cate am mai citit, Codul muncii spune asa: Art. 73. - (1) Persoanele concediate în temeiul art. 61 lit. c) şi d), al art. 65 şi 66 beneficiază de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 15 zile lucrătoare;
Art. 74. - (1) Decizia de concediere se comunică salariatului în scris şi trebuie să conţină î n mod
obligatoriu:
a) motivele care determină concedierea;
b) durata preavizului;
"c) criteriile de stabilire a ordinii de priorităţ i, conform art. 69 alin. (2) lit. d), numai în cazul
concedierilor colective;" ( Legea 94/2007)
d) lista tuturor locurilor de muncă disponibile în unitate şi termenul în care salariaţii urmează să
opteze pentru a ocupa un loc de muncă vacant, în condiţiile art. 64.
Este valabila aceasta decizie???
va multumesc!