avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Activitate sdc8420

Activitate sdc8420

Răspuns la discuția dreptul copilului
ordonanta a fost facuta pe legea 54 civil ,a fost programata la 2 saptamani jumate de la inaintare pe data de 28 .11.2008 inainte cu 2 zile adica pe data de 26.11.2008 sotia a inaintat o cerere de amanare pe motiv ca nu are aparator iar judecatoarea a dat un nou termen''scurt cum l-a numit '' pe data de 12.12.2008 in aceeasi zi avand si a 2 infatisare la divort. problema este ca copii sunt intr-o stare psihica dezastroasa baiatul nemaiputand vorbi bine si fata vomita zilnic ,din spusele unei foste colege de liceu care s-a dus cu copilul ei pe la sotiia mea .credetima ca atunci cand vad ca nimeni nu ii poate ajuta pe copii imi vine sa ma duc sa ii iau cu forta din locul in care acestia se afla cu toate ca stiu ca voi plati scump pentru asta ,pe de alta parte cred ca o sa apelez la mediatizarea situatiei ca sa nu incalc legea totusi fiinca ma gandesc si la viitor .
va multumesc pentru interventie
Răspuns la discuția dreptul copilului
va multumesc pentru interventie. ceea ce as dori sa va intreb este catre cine ar trebui sa inaintez plangerea ; politiei sau la judecatorie ?
avocata momentan este plecata din judet o saptamana as putea depune eu plangerea ?
va multumesc anticipat
toata lumea vb de dreptul tatalui si dreptul mamei cand este vorba de un divort . haideti sa nu mai fim egoisti si sa vb de drepturile copilului deoarece si acestia au legi si drepturi care trebuiesc respectate . parerea mea este ca ar trebui ca o institutie sa se ocupe de aceste legi iar acea institutie sa aiba puterea sa ia si hotarari in regim de urgenta fara a mai fi nevoita sa astepte termenele judecatoresti . haideti sa facem ceva impreuna pentru ca ,copii sa nu mai fie folositi in cazurile de divort ca niste lucruri de razbunare intre cei care decid sa se desparta . de curand am citit legea 272 din 2004 care da dreptul copiilor sa armana in stransa legatura cu toate persoanele de care aceasta este atasata de ce li se permite unora dintre parinti sa le ingradeasca acest drept copilului mai ales daca judecatoria nu a decis inca cui vor fi incredintati , cu toate ca legea se refera si la pastrarea legaturilor dupa divort dintre copii ambi parinti bunici si toate persoanele care au facut parte din viata lor . in cazul meu nu am fost lasat nici eu nici rudele mele sa vedem copii de mai bine de 5 saptamani , am pe rol divortul si ordonanta presidentiala dar nimeni nu ma poate ajuta sa-mi vad copii de ce nu li se respecta drepturile acestora ????
Răspuns la discuția dreptul de a fi tata
cred ca asa cum sunt multe mame care isi iubesc mai mult copii decati tati la fel sunt si tati care isi iubesc mai mult copii decat mamele ,trebuie sa intelaga toata lumea acest adevar .parerea mea ca ambi parinti trebuie sa plece cu sanse egale intr-un proces si fiecare sa aduca argumente pro si contra,deocamdata femeile nu au nici o problema in tara noastra si daca mai au si una ,doua cunostinte la cate o institutie noi barbati nici nu mai are rost sa ne prezentam .aceasta situatie trebuie sa se schimbe odata.
Răspuns la discuția mai am vreo speranta .......
VA MULTUMESC PENTRU SFATURI IN CEEA CE PRIVESTE ORDONANTA ACEASTA AM INTRODUS-O DIN CAUZA MAMEI CARE REFUZA SA MA LASE SA-MI VIZITEZ COPII IAR ACESTIA SUNT POT SPUNE SECHESTRATI IN ACEL APARTAMENT,IN TIMPUL CAT MAMA SE AFLA LA SERVICI ACESTIA RAMANAND CU BUNICA BIN PARTEA MAMEI CARE ESTE OBEZA SI SE DEPLASEAZA GREU,COPII NEMAI FIIND DUSI LA GRADINITA DE 3 SAPTAMANI (UNA FIIND VACANTA DE CAND I-A LUAT),NU A LUAT LEGATURA NICIODATA CU MEDICUL DE FAMILIE,DATORITA TUTUROR CELOR DE MAI SUS AM LUAT HOTARAREA CU AVOCATA MEA SA INAINTAM ORDONANTA EU DUCANDUI TOATE ACTELE NECESARE ATAT EI CAT SI CELOR DE LA PROTECTIA COPILULUI SPER CA PRIN CEEA CE FAC SA REUSESC SA LE OFER COPIILOR SIGURANTA SI IUBIREA DE CARE AU FOST LIPSITI IN ULTIMA LUNA .AM MARTORI SI ACTE PRIN CARE POT DOVEDI TOT CEEA CE AM SCRIS PANA ACUM . VA MULTUMESC INCA O DATA
Răspuns la discuția mai am vreo speranta .......
va multumesc pentru sfat dar nu mai am puterea sa rezist alaturi de sotia mea,de 5 ani doar eu am facut compromisuri ea ''rezistand''doar ca putea sa faca ceea ce vroia fara a da nici un fel de explicatie.nu mai pot sa vad ca dupa o zi in care aceasta lipseste de acasa as vina seara si sa se apuce de zbierat la copii iar mie sa-mi spuna ca nu pot sa-i cer socoteala ca nu am ce sa-i fac .de 5 ani face lucrul acesta nu mai rezist sa nu dau in ea ceea ce nu am facut niciodata.intr-o seara am vazut ca i-a dat o palma la fetita si mi-a venit sa ......intelegeti copii mei nu stiau ce este bataia o am inrecistrata si pe caseta audio cand spune:si cei ca i-am dat ,si inca o sa-i mai dau ca eu i-am facut.copii in ultima perioada de frica ei ma puneau sa trag patul in usa noaptea sa nu intre mama lor aceasta zicandu-mi fata de ei ca vine noaptea si baga cutitul in noi ..... credeti ca mai sunt sanse de impacare dupa ceea ce v-am zis mai sus si sunt multe altele va rog sa ma credeti pana acum am rabdat pt copii doar........
Răspuns la discuția mai am vreo speranta .......
singurul lucru care ma intereseaza este custodia copiilor partajul si partea financiara nu ma intereseaza ca le fac la loc si mai mult decat atat.sanatos sa fiu si cu cei pe care ii iubesc langa mine .conditii sunt mai mult decat suficiente
Răspuns la discuția mai am vreo speranta .......
AM DEJA O AVOCATA ,LOCUINTA PE NUMELE MEU NU AM DAR PARINTI MEI DETIN ATAT O CASA CAT SI UN APARTAMENT SI SUNT SINGUR LA PARINTI ASA CA .... CONDITI DE JOACA SUNT I-AR GRADINITA SI SCOALA SUNT LA 150 M DE AMBELE LOCATI IN MOMENTUL DE FATA M-AM MUTAT LA PARINTII MEI ANUME PENTRU A MA PUTEA AJUTA LA CRESTEREA SI EDUCAREA LOR.IN PRIVINTA VENITULUI AM AUTORIZATIE DE PERSOANA FIZICA IN DOMENIUL INSTALATILOR DE INCALZIRE DE 2 ANI. IN CEEA CE PRIVESTE PENSIA ALIMENTARA CU TOATE CA S-A CERUT DE CATRE AVOCATA NU IMI PASA DE EA NEAVAND NEVOIE DE ACEEI BANI EVENTUAL DACA SE DAU O SA FAC UN CONT PE NUMELE COPIILOR IN CARE SA FIE DEPUSI ACESTIA AVAND ACCES LA EL LA MAJORAT. PRIN ORDONANTA SPER DOAR CA COPILASI MEI SA AIBA CONDITI NORMALE PANA LA TERMINAREA PROCESULUI SI SA NU MAI TRAIASCA IN CONDITI IMPROPI PENTRU EI . MULTUMESC PENTRU RASPUNS
Răspuns la discuția dreptul de a fi tata
sunt alaturi de tine si eu trec prin ceva asemanator dar la mine e vorba de 2 copii si de o mama preocupata de cu totul alceva decat de ei .problema este ca ne luptam cu morile de vant din pacate am cautat si eu mult pe net dar in zadar adresa mea de mess este STANCIU_D_C daca crezi ca avem vre-o sansa am si eu niste planuri ca sa facem ceva cu aceste legi cu care noi tati care ne iubim copii suntem fara sanse intr-un proces in fata unor mame denaturate.
MULT SUCCES
buna,am 29 de ani si m-am casatorit in urma cu 6,impreuna cu sotia am 2 copii.in luna septembrie am bagat divort pe motiv ca sotiei nu ii mai pasa de familie si isi neglijeaza copii.in fapt am probleme cu ea de 5 ani dar am tacut si am rabdat ea amenintanduma tot timpul ca imi va lua copii care sunt viata mea.ea este o fire foarte libertina si pt ea familia este o povara doar#-o.dupa ce am bagat divortul prin care cer custodia minorilor ea nu a facut alceva decat sa rada fiind sigura ca eu o sa-l retrag stiind ce mult tin la copii.in 22 octombrie am primit citatiile pentru primul termen care era in 14 noiembrie .vazand ca nu mai este gluma a luat copii pe data de 25 si i-a dus la mama ei la care se afla si in prezent ea revenind dupa cateva zile sa-si ia hainele. eu am incercat de atunci sa iau legatura cu copii dar fara rezultat ea spunand ca doar atunci o sa-mi mai vad copii cand voi retrage divortul problema mai grava este ca de o luna copii nu au fost scosi afara decat de vre-o 5 ori cateva minute eu avand pe cineva care supravegheaza zona atat politia cat ssi protectia copilului nu au avut acces la copii ,incercand de mai multe ori.protectia copiilului reusind doar saptamana trecuta sa vada copii dar neavand acces sa stea de vb doar cu ei ,din relatarea lor copii find foarte palizi si speriati.in data de 28 o sa am termenul la ordonanta presedntiala pentru ami fi acordati copii pana la terminarea procesului.copii in momentul acesta nu mai merg la gradinita si nu mai au acces la medic fiind izolati de toata lumea ,mama lor refuzand si cererea celor de la protectia copilului de a consilia copii. am depus toate actele necesare atat pentru divort cat si pentru ordonanta si pe cale legala nu mai pot face nimic .problema este ce fac daca imi va fi respinsa ordonanta nu mai pot sa stiu copii in starea care se afla iar orice comunicare cu mama lor este inutila aceasta folosindui ca pe 2 obiecte de manipulat. va multumesc anticipat