avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1884 soluții astăzi
Forum Activitate Volosciuc luminita

Activitate Volosciuc luminita

Daca soțul este singurul moștenitor și nu are copii după deces soția moștenește tot sau au dreptul și surorile?
Pai nu a trecut 1 ani și au dat declarati pt fratele lor dar îi zic că se duc și își retrag declarația

raluk0207 a scris:

Doar dacă nu a trecut 1 an de la data decesului celui la a cărui moștenire au renunțat și dacă succesiunea nu a fost acceptata de alți moștenitori.
Altfel, nu.

Daca surorile soțului meu au declarat la notar că renunță la moștenire mai pot să-și retragă declarațiile daca notarul încă nu a mers mai departe cu actele
Pai și în momentul de fata ei numai au nici un drept nu?

raluk0207 a scris:

Sunt acei moștenitori care nu si-au exercitat dreptul de opțiune succesorala (în sensul acceptării sau renunțării la moștenire), în termenul legal de 6 luni de la deces, nu au făcut niciun act de acceptare tacită a moștenirii și va atare, sunt străini de succesiune.

Buna ziua va rog să mă ajutați cu o explicație ce înseamnă Sunt străini de succesiune prin articolul 700 civil
Ce acte am nevoie pt a trece copilul pe numele actualui soț menționez că copilul este pe numele meu dar în certificat este trecut și tatăl biologic
Va rog să îmi spuneți și mie ce trebuie făcut să trec copilul pe numele actualui soț menționez că copilul este pe numele meu dar în certificat este trecut și tatăl lui