avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 452 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua va rog să mă ajutați cu o explicație ce ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua va rog să mă ajutați cu o explicație ce înseamnă ...

Buna ziua va rog să mă ajutați cu o explicație ce înseamnă Sunt străini de succesiune prin articolul 700 civil
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 13:03, 27 Aprilie 2024
Sunt acei moștenitori care nu si-au exercitat dreptul de opțiune succesorala (în sensul acceptării sau renunțării la moștenire), în termenul legal de 6 luni de la deces, nu au făcut niciun act de acceptare tacită a moștenirii și va atare, sunt străini de succesiune.
Pai și în momentul de fata ei numai au nici un drept nu?

raluk0207 a scris:

Sunt acei moștenitori care nu si-au exercitat dreptul de opțiune succesorala (în sensul acceptării sau renunțării la moștenire), în termenul legal de 6 luni de la deces, nu au făcut niciun act de acceptare tacită a moștenirii și va atare, sunt străini de succesiune.

Ultima modificare: Vineri, 26 Aprilie 2024
Volosciuc luminita, utilizator
Dacă au fost declarati in certificatul de moștenitor, ca fiind străini de succesiune, în baza art.700 din vechiul Cod civil, nu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intoducerea succesiunii dupa termenul legal de 6 luni bogdAN818 bogdAN818 Va rog sa ma lamuriti privind urmatoarea situatie: tatal meu a decedat acum 7 ani, iar bunici mei de 3 ani(parintii tatalui meu). Bunurile sunt trecute pe ... (vezi toată discuția)
Succesiune ne finalizata stanciuu_auco stanciuu_auco am tatal decedat din 2000, dar nu am facut succesiunea, mostenitori fiind mama si eu. exista vreo lege care sa ma oblige sa o fac, mai ales ca am probleme cu ... (vezi toată discuția)