Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua va rog să mă ajutați cu o explicație ce ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua va rog să mă ajutați cu o explicație ce înseamnă ...

Buna ziua va rog să mă ajutați cu o explicație ce înseamnă Sunt străini de succesiune prin articolul 700 civil
Sunt acei moștenitori care nu si-au exercitat dreptul de opțiune succesorala (în sensul acceptării sau renunțării la moștenire), în termenul legal de 6 luni de la deces, nu au făcut niciun act de acceptare tacită a moștenirii și va atare, sunt străini de succesiune.
Pai și în momentul de fata ei numai au nici un drept nu?

raluk0207 a scris:

Sunt acei moștenitori care nu si-au exercitat dreptul de opțiune succesorala (în sensul acceptării sau renunțării la moștenire), în termenul legal de 6 luni de la deces, nu au făcut niciun act de acceptare tacită a moștenirii și va atare, sunt străini de succesiune.

Volosciuc luminita, utilizator
Dacă au fost declarati in certificatul de moștenitor, ca fiind străini de succesiune, în baza art.700 din vechiul Cod civil, nu.