avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate ombladoon

Activitate ombladoon

Răspuns la discuția grila notar
scrisesem ca e vorba de un apartament de 2 camere in berceni si ma asteptam la o evaluare aproximativa. ms pentru informatii, suma(4106 ron pt ca e dobandit> 3 ani) este pentru actul de vanzare cumparare dar pentru donatie? stiam ca donatia este mai ieftina . sumele sunt foarte mari avand in vedere ca o sa intru in posesia casei efectiv cand ea va muri.
Răspuns la discuția grila notar
este vorba despre cum am scris si mai sus despre o suma aproximativa de care sunt interesat sa o aflu...vreau niste sume daca se poate nu teorie.
concret cat este valoarea minima pe care o pot obtine pentru un contract de vanzare cumparare sa zice ca valoare casei este de 50,000 euro si cat e valoare minima aproximativa pentru o donatie.
cat costa sa-mi doneze o casa de 50,000 de euro?ms
Discuție grila notar
Buna ziua,
As dori sa aflu suma impozitul ce trebuie platit (aproximativ) pentru o donatie(sau act de vanzare cumparare) a unui apartament de 2 camere in berceni,bucuresti de la bunica mea pentru mine dupa noua grila din 2009. ma intereseaza costurile de ambele parti deoarece eu le platesc.ms

eu ma gandesc ca donatia costa undeva pe la 2000ron si actul d vanzare cumparare la 3600 ron..sa ma astept la alte sume?
Buna seara!
Am o problema sa ii zic asa legata de un apartament care este al bunicii mele si as dori sa-l trecem pe numele meu. Bani in momentul de fata ca sa fac un act de vanzare cumparare nu prea am,am auzit ca suma este in jur de 1000 de euro. Despre donatie am auzit ceva ca ar fi mai ieftin mai ales daca este facuta intre rude. Daca aveti timp si dorinta de a-mi explica cam cum ar fi cel mai ieftin sa procedez si ce acte sunt necesare. Mentionez ca nu exista riscul unui atac al actului in cazul unei donati deoarece nu este casatorita. Imi imaginez ca este mult de umblat pentru a reusi sa trec casa pe numele meu dar numai vreau sa aman. Multumesc!