Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie apartament

Buna seara!
Am o problema sa ii zic asa legata de un apartament care este al bunicii mele si as dori sa-l trecem pe numele meu. Bani in momentul de fata ca sa fac un act de vanzare cumparare nu prea am,am auzit ca suma este in jur de 1000 de euro. Despre donatie am auzit ceva ca ar fi mai ieftin mai ales daca este facuta intre rude. Daca aveti timp si dorinta de a-mi explica cam cum ar fi cel mai ieftin sa procedez si ce acte sunt necesare. Mentionez ca nu exista riscul unui atac al actului in cazul unei donati deoarece nu este casatorita. Imi imaginez ca este mult de umblat pentru a reusi sa trec casa pe numele meu dar numai vreau sa aman. Multumesc!
Atit donatia cit si vinzarea presupun instrinarea imobilului iar cheltuielile sunt aproximativ egale. Aveti la indemina un contract de vinzare cu clauza de inretinere a bunicii urmind ca la decesul ei sa va revina dv. apartamentul, sau daca nu sunt mostenitori rezervatari vi-l poate lasa prin testament autentic.