Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire sau donatie sau alta varianta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire sau donatie sau alta varianta

Buna, si multumesc anticipat pt ajutor. In primul rand vreau sa va spun ca ma intereseaza cea mai ieftina varianta.
Bunicul meu are o casa (si terenul pe care este construita)pe care vrea sa mi-o dea mie ca sa imi construiesco alta casa.
Mai am un frate si mama mea( fica bunicului) care nu sunt impotriva sa primesc eu terenul cu casa.Care este varianta cea mai ieftina sa intru in posesia lui (fie acuma fie dupa ce moare bunicul) ca sa pot sa construiesc.
Eu stiu de 2 variante -donatie si mostenire cu uzufruct(sau ceva de genul nu stiu neaparat denumirea corecta).
Din cate am inteles donatia costa la nota, este mai scump cu mult decat un act de mostenire?
Terenul+casa este in jur de 500mp.
Care arfi cea mai ieftina si mai buna varianta?
Cea mai bună variantă nu este cea mai ieftină, ci aceea care vă conferă cel mai înalt grad de certitudine pentru viitor: un contract de vînzare-cumpărare, cu plata efectivă a preţului, sau un contract de vînzare a nudei proprietăţi (cu rezervarea uzufructului de către bunic) consimţit de fratele dumneavoastră.
bun.....dar contractu de vanzare ...e mai ieftin decat donatia....?
pe mine ma intereseaza inca tot cea mai ieftina varianta.....
se poate face un act prin care bunicul sa imi dea dreptu sa imi construiesc casa pe numele meu...iar cand moare el sa imi ramana mie?
bun.....dar contractu de vanzare ...e mai ieftin decat donatia....?
pe mine ma intereseaza inca tot cea mai ieftina varianta.....
se poate face un act prin care bunicul sa imi dea dreptu sa imi construiesc casa pe numele meu...iar cand moare el sa imi ramana mie?
pe mine nu ma intereseaza neaparat cea mai sigura...ci cea mai ieftina.....
Cea mai ieftină este donaţia.

Va deveni mai scumpă după moartea bunicului. :yeah: