avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 152 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire sau donatie sau alta varianta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire sau donatie sau alta varianta

Buna, si multumesc anticipat pt ajutor. In primul rand vreau sa va spun ca ma intereseaza cea mai ieftina varianta.
Bunicul meu are o casa (si terenul pe care este construita)pe care vrea sa mi-o dea mie ca sa imi construiesco alta casa.
Mai am un frate si mama mea( fica bunicului) care nu sunt impotriva sa primesc eu terenul cu casa.Care este varianta cea mai ieftina sa intru in posesia lui (fie acuma fie dupa ce moare bunicul) ca sa pot sa construiesc.
Eu stiu de 2 variante -donatie si mostenire cu uzufruct(sau ceva de genul nu stiu neaparat denumirea corecta).
Din cate am inteles donatia costa la nota, este mai scump cu mult decat un act de mostenire?
Terenul+casa este in jur de 500mp.
Care arfi cea mai ieftina si mai buna varianta?
Cel mai recent răspuns: themis , utilizator 21:08, 23 Februarie 2009
Cea mai bună variantă nu este cea mai ieftină, ci aceea care vă conferă cel mai înalt grad de certitudine pentru viitor: un contract de vînzare-cumpărare, cu plata efectivă a preţului, sau un contract de vînzare a nudei proprietăţi (cu rezervarea uzufructului de către bunic) consimţit de fratele dumneavoastră.
bun.....dar contractu de vanzare ...e mai ieftin decat donatia....?
pe mine ma intereseaza inca tot cea mai ieftina varianta.....
se poate face un act prin care bunicul sa imi dea dreptu sa imi construiesc casa pe numele meu...iar cand moare el sa imi ramana mie?
bun.....dar contractu de vanzare ...e mai ieftin decat donatia....?
pe mine ma intereseaza inca tot cea mai ieftina varianta.....
se poate face un act prin care bunicul sa imi dea dreptu sa imi construiesc casa pe numele meu...iar cand moare el sa imi ramana mie?
pe mine nu ma intereseaza neaparat cea mai sigura...ci cea mai ieftina.....
Cea mai ieftină este donaţia.

Va deveni mai scumpă după moartea bunicului. :yeah:

Alte discuții în legătură

Contract vanzare cumparare cu clauza uzufruct viager F1PAR2 F1PAR2 Buna seara. Am si eu o problema. In vara anului 2004 am cumparat o bucata de teren de la bunica mea , cu conditia de a ma folosi dupa ce moare ea, eu neavind ... (vezi toată discuția)
Donatie intre parinti si proaspat casatoriti imih imih Buna seara, Parintii prietenei mele au un apartament, prietena mai are un frate. S-a hotarat ca dupa casatoria noastra, sa ne dea noua apartamentul Stiu ... (vezi toată discuția)
Uzufructul tini1982 tini1982 Buna ziua, spuneti-mi va rog daca a castigat cineva de pe acest forum vreun proces in care a cerut anularea unui contract de vz-cu uzufruct sub pretextul ca: ... (vezi toată discuția)