avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Activitate skoda2022

Activitate skoda2022

Cum sa ia doua taxe pentru un apartament? Ia o taxa pentru 1/2 dupa bunicul , si 1/2 dupa bunica, asa am inteles de la dvs. Ceea ce nu inteleg e de ce imparte apartamentul in doua, de vreme ce amandoi au avut un singur aparament. Si e mai ieftin daca m-ar taxa la 265932 lei cat face apartamentul, decat la 132966 lei pentru fiecare bunic. Adica eu as vrea sa ma taxeze la t0ata valoarea apartamentului de 265932 lei o singura data, nu pe jumatati de cate 132966 lei , sa platesc doua taxe.
Da, o sa-i iau si pe ceilalti mostenitori si o sa renunte ei si o sa-mi revina mie apartamentul. Si fac succesiunea dupa amandoi. Dar nu inteleg ceva. Daca apartamentul a fost al amandurora, acum de ce se considera ca unul a avut 1/2 si altul 1/2 ?
1 mar amandoi, nu jumatate de mar. vad ca dvs nu intelegeti
Cum sa fie 2 apartamente? E unul singur. Dar fiecare din ei e proprietar pe tot apartamentul asta, nu pe jumatate din el, fiecare.
Ba da inteleg ca au cumparat marul, dar atunci de ce cand moare unul se considera ca fiecare a avut doar 1/2 din mar?
Pai bunicul a cumparat tot apartamentul ,nu jumatata din apartament, deci era proprietar pe tot apartamentul. La fel si bunica era proprietara pe tot apartamentul, nu pe jumtatate din apartament. Pai asta inseamna ca dupa ce a murit bunica, bunicul meu a ramas proprietar doar pe jumatate de apartament, si pe cealalta jumatate trebuia sa faca succesiunea dupa bunica mea. Pai prin moartea bunicii, bunicul meu a pierdut 1/2 din apartamentul, pe care l-a cumparat? Ce aiureala !
Nu am spus ca 1+1=1. Fiecare din cei doi proprietari avea un singur apartament.
Mama zice ca vrea sa-mi dea ea partea mostenita de la tata


skoda2022 a scris:

Ma intelegeti ce vreau sa va transmit ? . Bunica mea a avut tot apartamentul, nu jumatate din apartament. Bunicul meu la fel a avut tot apartamentul, nu jumatate din apartament. Pai de ce notarii impart apartamentul la doi bunici, daca fiecare din buncii a fost proprietarul intregului apartament, nu al unei jumatati din apartament fiecare? . Ca doar bunicul nu a avut 1 camera si jumatate si bunica o camera si jumatate. Fiecare din bunici a avut cele 3 camere, deci tot apartamentul. Deci dupa ce a murit bunica, bunicul ramanea proprietar pe tot apartamentul, nu doar pe jumatate de apartament, ca doar in timpul vietii nu a avut fiecare 1/ 2 din apartament, ci fiecare din ei a avut tot apartamentul.
Există proprietate în devălmăşie atunci când, prin efectul legii sau în temeiul unui act juridic, dreptul de proprietate aparţine concomitent mai multor persoane fără ca vreuna dintre acestea să fie titularul unei cote-părţi determinate din dreptul de proprietate asupra bunului sau bunurilor comune.
Ma intelegeti ce vreau sa va transmit ? . Bunica mea a avut tot apartamentul, nu jumatate din apartament. Bunicul meu la fel a avut tot apartamentul, nu jumatate din apartament. Pai de ce notarii impart apartamentul la doi bunici, daca fiecare din buncii a fost proprietarul intregului apartament, nu al unei jumatati din apartament fiecare? . Ca doar bunicul nu a avut 1 camera si jumatate si bunica o camera si jumatate. Fiecare din bunici a avut cele 3 camere, deci tot apartamentul. Deci dupa ce a murit bunica, bunicul ramanea proprietar pe tot apartamentul, nu doar pe jumatate de apartament, ca doar in timpul vietii nu a avut fiecare 1/ 2 din apartament, ci fiecare din ei a avut tot apartamentul.
Pai bunicii mei sunt morti. Eu sunt singurul mostenitor, nepotul lor. Ca copiii lor nu vor sa mosteneasca pe parintii lor , si nici varul meu nu vrea, asa ca eu sunt singurul mostenitor.