avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1616 soluții astăzi
Forum Activitate Andreeatanasa

Activitate Andreeatanasa

Buna ziua. Tatal meu a facut un AVC in urma caruia a ramas paralizat si afazic(nu poate vorbi/intelege). Tratamentul este unul costisitor, cum pot afla codul pin de la card pt a folosi banii din ultimele 2 salarii in interesul lui? Pana la pensia de handicap mai sunt acte de facut. Banca nu ma poate ajuta cu codul pin, am intrebat deja. Nu are niciun imputernicit asupra contului, nu se asteapta nimeni la asa o situatie in viata. Multumesc!
Mulțumesc pentru răspuns, asadar, ca sa pot ridica constructia in curte, de ce acte am nevoie mai exact?

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, se poate, este recomandabil sa deschideti un SRL, PFA-ul de regula implica anumite cunostiinte profesionale intr-un domeniu de activitate. Pentru infiintarea SRL-ului, daca imobilul este la curte si inteleg ca asa este, nu va trebuie acordul vecinilor insa pentru viitoarele autorizari, va fi necesar acordul. In functie de obiectul comercializarii, veti avea nevoie de autorizatie de functionare de la Primarie, DSP, Mediu, etc.

Buna ziua. Doresc sa construiesc un magazin alimentar in propria curte. As vrea sa stiu daca este posibil acest lucru, ce acte as avea nevoie si daca trebuie obligatoriu acordul vecinilor. Pentru un astfel de magazin, ce forma juridica recomandati? Eu ma gandeam la PFA. Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.