avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1676 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Buna ziua. Doresc sa construiesc un magazin alimentar ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Buna ziua. Doresc sa construiesc un magazin alimentar in propria ...

Buna ziua. Doresc sa construiesc un magazin alimentar in propria curte. As vrea sa stiu daca este posibil acest lucru, ce acte as avea nevoie si daca trebuie obligatoriu acordul vecinilor. Pentru un astfel de magazin, ce forma juridica recomandati? Eu ma gandeam la PFA. Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: Madalina Pascu , Avocat 14:38, 14 Septembrie 2022
Buna ziua, se poate, este recomandabil sa deschideti un SRL, PFA-ul de regula implica anumite cunostiinte profesionale intr-un domeniu de activitate. Pentru infiintarea SRL-ului, daca imobilul este la curte si inteleg ca asa este, nu va trebuie acordul vecinilor insa pentru viitoarele autorizari, va fi necesar acordul. In functie de obiectul comercializarii, veti avea nevoie de autorizatie de functionare de la Primarie, DSP, Mediu, etc.
Mulțumesc pentru răspuns, asadar, ca sa pot ridica constructia in curte, de ce acte am nevoie mai exact?

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, se poate, este recomandabil sa deschideti un SRL, PFA-ul de regula implica anumite cunostiinte profesionale intr-un domeniu de activitate. Pentru infiintarea SRL-ului, daca imobilul este la curte si inteleg ca asa este, nu va trebuie acordul vecinilor insa pentru viitoarele autorizari, va fi necesar acordul. In functie de obiectul comercializarii, veti avea nevoie de autorizatie de functionare de la Primarie, DSP, Mediu, etc.

Pentru constructie este alta poveste. Daca o edificati dvs ca persoana fizica sau juridica, raspunsul difera. Apoi in general va trebuie un proiect, o autorizatie de constructie, etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum este mai usor sa deschid un mic magazin alimentar,,cu pfa sau inteprindere individuala? ce pasi ar presupune fiecare in parte? BUTU CLAUDIA BUTU CLAUDIA As dori sa deschid un magazin alimentar micut si m-ar interesa pasii ce va trebui sa-i urmez si eventuale aprobari.Este recomandat sa il fac cu PFA sau ... (vezi toată discuția)
Intrebare? tavi02ro tavi02ro Poate ma puteti ajuta cu ceva. Daca vreau sa deschid un magazin alimentar la parterul casei mele, cu iesire la strada am nevoie de aprobarea vecinilor? Un ... (vezi toată discuția)
Cod caen magazin alimentar/ restaurant Alex Danit Alex Danit As vrea sa infiintez un srl in afara perimetrului unei scolii,dar in apropiere de aceasta.Ca sa evit acea lege cu fast-food-ul langa scoli(srl-ul va ... (vezi toată discuția)