Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Buna ziua. Doresc sa construiesc un magazin alimentar ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Buna ziua. Doresc sa construiesc un magazin alimentar in propria ...

Buna ziua. Doresc sa construiesc un magazin alimentar in propria curte. As vrea sa stiu daca este posibil acest lucru, ce acte as avea nevoie si daca trebuie obligatoriu acordul vecinilor. Pentru un astfel de magazin, ce forma juridica recomandati? Eu ma gandeam la PFA. Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.
Buna ziua, se poate, este recomandabil sa deschideti un SRL, PFA-ul de regula implica anumite cunostiinte profesionale intr-un domeniu de activitate. Pentru infiintarea SRL-ului, daca imobilul este la curte si inteleg ca asa este, nu va trebuie acordul vecinilor insa pentru viitoarele autorizari, va fi necesar acordul. In functie de obiectul comercializarii, veti avea nevoie de autorizatie de functionare de la Primarie, DSP, Mediu, etc.
Mulțumesc pentru răspuns, asadar, ca sa pot ridica constructia in curte, de ce acte am nevoie mai exact?

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, se poate, este recomandabil sa deschideti un SRL, PFA-ul de regula implica anumite cunostiinte profesionale intr-un domeniu de activitate. Pentru infiintarea SRL-ului, daca imobilul este la curte si inteleg ca asa este, nu va trebuie acordul vecinilor insa pentru viitoarele autorizari, va fi necesar acordul. In functie de obiectul comercializarii, veti avea nevoie de autorizatie de functionare de la Primarie, DSP, Mediu, etc.

Pentru constructie este alta poveste. Daca o edificati dvs ca persoana fizica sau juridica, raspunsul difera. Apoi in general va trebuie un proiect, o autorizatie de constructie, etc.