avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Activitate Elena Anghelescu

Activitate Elena Anghelescu

Răspuns la discuția Sentinta executorie de drept
Termenul de "executorie" vizeaza posibilitatea reala de a pune sentinta in executare, da? E drept ca ea , potrivit dispozitiilor din Lg. 53/2003, devine executorie la momentul pronuntarii dar posibilitatea reala de a o pune in executare o capeti abia cand inscrisul propriu zis iti este comunicat.
Si atunci ce inseamna executorie? Cu atat mai mult cu cat legea leaga niste consecinte de acest moment...
Intrebare: sentinta pronuntata in octombrie 2011 intr-o cauza avand ca obiect drepturi banesti.
Se redacteaza si se comunica in aprilie 2012.
Recursul se judeca in iunie 2012 (respins).
Am nevoie de parerile dvs: cand devine executorie avand in vedere ca ne aflam intr-un litigiu de munca? La momentul pronuntarii sau la momentul comunicarii efective a sentintei?
Multumesc pentru opinii.

Răspuns la discuția Cerere de ajutor judiciar
Intr-o cerere de ajutor public judiciar s-a pus in vedere celui ce a formulat-o sa depuna printre inscrisurile doveditoare si contractul de asistenta juridica incheiat cu avocatul ce-l reprezinta.
Ce poate invoca pentru a refuza depunerea contractului?
Ce semnificatie are asupra dosarelor pe rol declararea ca si neconstitutional a art. 5 din Lg. 221?
Serios? Azi a fost luata in discutie exceptia?? Woaii ce curioasa sunt.
Multumesc de informatie.
Nu stie nimeni?
S-a pronuntat cumva Curtea Constitutionala cu privire la ordonanta de modificare a legii 221? (OUG 62/2010 - cea prin care se limiteaza cuantumul despagubirilor)? Inteleg ca a fost sesizata Curtea de catre Avocatul Poporului.
Nu e tocmai raspunsul pe care vroiam sa-l aud, dar accept argumentatia dvs. In aceste conditii inseamna ca instanta de fond a gresit categoric pronuntandu-se doar pe revendicare (nu s-a pronuntat in niciun fel de granituire, nu a stabilit linia de hotar). Partea adversa sustine ca respingand revendicarea, s-a pronuntat implicit pe granituire...iar eu nu cred ca exista asa ceva. Plus ca, presupunand ca suntem in apel, instanta de apel nu poate sa stabileasca ea linia de hotar intrucat pe granituire, m-ar priva de o cale de atac.
Gresesc?
Alte pareri?
athe a scris:

calea de atac in opinia mea e apelul avand in vedere capatul de cerere privind revendicarea.


:O Pai am precizat ca suprafata revendicata are o valoare mica (e vorba de 25 mp). Strict din acest punct de vedere e un litigiu cu un obiect evaluabil in bani si fiind vorba de o valoare sub un miliard, nu avem apel.
Pe mine granituirea ma incurca....
Poate te-ai exprimat tu gresit...

Eu cred ca aici problema se pune astfel: Care din cele doua capete de cerere e cel principal si care e accesoriu?