avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Activitate Mihai9012

Activitate Mihai9012

Stiu ca nu are cum sa ma execute silit. Eu ma refeream la altceva. Daca poate sa initieze o alta actiune separata in instanta pentru aceeasi creanta, sau daca o poate vinde mai departe altui creditor.
Ce se întâmplă cu o creanță pentru care recuperatorul a inițiat in instanta o cerere de valoare redusa, dar in urma întâmpinării mele i-a fost respinsa (in urma prescripției)? El acum poate vinde altui recuperator acea creanță sau poate iniția peste câteva luni o alta cerere de valoare redusa sau chiar o cerere de executare silita?
Buna ziua!
Am avut o contestatie la executare admisa, insa mi-a zis avocatul ca onorariul nu poate fi recuperat ca asa a hotarat instanta si ca se vor putea recupera doar sumele poprite si taxa de timbru.
Nu este ceva standard, sa se recupereze si onorariul avocatului atunci cand se castiga o contestatie?

In solutia pe scurt de pe Just Portal apare asa:
"Dispune restituirea către contestator a sumelor de bani încasate de la acesta in dosarul nr. de executare nr. X întocmit de executor judecătoresc X. Respinge ca prematură cerere contestatorului de restituire a taxei judiciare de timbru in cuantum de X lei. "