Forum Discuţii juridice Executare silită Recuperare onorariu avocat executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Recuperare onorariu avocat executare silita

Buna ziua!
Am avut o contestatie la executare admisa, insa mi-a zis avocatul ca onorariul nu poate fi recuperat ca asa a hotarat instanta si ca se vor putea recupera doar sumele poprite si taxa de timbru.
Nu este ceva standard, sa se recupereze si onorariul avocatului atunci cand se castiga o contestatie?

In solutia pe scurt de pe Just Portal apare asa:
"Dispune restituirea către contestator a sumelor de bani încasate de la acesta in dosarul nr. de executare nr. X întocmit de executor judecătoresc X. Respinge ca prematură cerere contestatorului de restituire a taxei judiciare de timbru in cuantum de X lei. "
Mihai9012, utilizator
Buna ziua, Instanta de judecata obliga partea care a pierdut la plata cheltuielilor de judecata numai daca acest lucru a fost solicitat in mod expres si este dovedit, pe parcursul procesului, cu acte (factura, chitanta/ordin de plata) de catre parte castigatoare.

Totusi, se poate formula o noua actiune pentru plata cheltuilelilor de judecata pe cale separata. In acest caz, va trebui sa platiti o taxa judiciara de timbru raportata la valoarea pretentiilor.

O zi frumoasa!

Cu stima,
Av. Samuel MICULA
Ar trebui sa va explice avocatul angajat situatia.
Pare ca se poate obține ulterior...
Un avocat ca sa va poată lamuri trebuie sa aibă delegație și sa meargă la dosar ceea ce generează costuri.

Insa, avocatul dvs. își poate da seama pentru ca el a întrat deja în dosar și se poate presupune ca are și noțiuni de drept în afara de cunoașterea pieselor dosarului, șamd.

Scris din București 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat