avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Activitate carmenmsc

Activitate carmenmsc

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
multumesc pt raspund dar se intelege ca dvs nu ati mai intalnit niciodata un bolnav cu alzheimer stadiu avansat
la momentul donatiei avea un certificat de handicap grav cu insotitor si Alzeihmer stadiu avansat, deci imposibil sa aiba discernamant
adica un notar vine acasa pt act si nu si da seama ca persoana de 85 de ani cu Alzheimer imobilizata la pat are discernamant sau nu?
donatia s a facut acum 6 ani, eu am stiu de ea doar dupa moartea parintilor, cand sa facut succesiunea
avea alzheimer
nu era nevoie de un certificat medico legal?
sa inteleg ca si pamantul primit ca donatie de fratele meu, tb sa intre in masa succesorala ? acum se mai poate face ceva? la momentul donatiei, era obligatoriu sa fiu si eu instiintata sau tb sa mi dau si eu acordul?
pt ca eu daca as fi fost intrebata nu as fi fost de acord


am aflat anul acesta inainte de succesiune, ca fratele meu a primit cu act de donatie un pamant care era in proprietatea mamei mele.problema este ca eu nu am stiu nimic de aceasta donatie, pana la moartea parintilor si la momentul donatiei mama avea un certificat de handicap
cum s a putut face aceasta donatie si ce pot sa mai fac eu acum
cine stabileste valoarea imobilului?
eu sunt dispusa sai dau partea lui, dar nu cu toti banii odata, dar in rate lunare, pana se ajunge la suma respectiva
el prefera vanzarea apartamentului pt ca vrea toti banii odata
nu locuieste nimeni
fratele meu are casa de proprietate unde are domiciliul
el vrea sa se vanda casa, dar eu cu 50% din banii obtinuti din vanzare nu mi as permite sa cumpar nimic
dupa moartea parintilor s a facut succesiunea si sunt proprietara a 50% din apartament cealalta 50 % este a fratelui meu
eu am dintotdeuna domiciliul la aceasta adresa , chiar daca de 2 ani stau cu chirie
am dreptul sa ma intorc , sa renovez si sa locuiesc din nou in apartament?
daca fratele nu este de acord, cum as putea sa rezolv problema in mod legal?