avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dupa moartea parintilor s a facut succesiunea si sunt ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dupa moartea parintilor s a facut succesiunea si sunt proprietara ...

dupa moartea parintilor s a facut succesiunea si sunt proprietara a 50% din apartament cealalta 50 % este a fratelui meu
eu am dintotdeuna domiciliul la aceasta adresa , chiar daca de 2 ani stau cu chirie
am dreptul sa ma intorc , sa renovez si sa locuiesc din nou in apartament?
daca fratele nu este de acord, cum as putea sa rezolv problema in mod legal?
Cel mai recent răspuns: CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT , Avocat 18:26, 22 Octombrie 2022
Locuieste cineva in apartament? Daca locuieste fratele, va trebui sa cereti partajul
nu locuieste nimeni
fratele meu are casa de proprietate unde are domiciliul
el vrea sa se vanda casa, dar eu cu 50% din banii obtinuti din vanzare nu mi as permite sa cumpar nimic
Atunci mergeti in acea casa ca nu are cum sa va impiedice, dar strangeti bani sa ii dati sulta.
cine stabileste valoarea imobilului?
eu sunt dispusa sai dau partea lui, dar nu cu toti banii odata, dar in rate lunare, pana se ajunge la suma respectiva
el prefera vanzarea apartamentului pt ca vrea toti banii odata
Si in instanta va obtine toti banii in rate, nu poate fi obligat sa va astepte pe dvs in rate.
Va fi evaluat de un expert.

Alte discuții în legătură

Moștenirea intre frați Drusil Drusil Tatăl nostru a decedat acum doua săptămâni și a rămas moștenire o casă la țară cu un hectar de pămînt și un apartament . Suntem doi frați și ... (vezi toată discuția)
Limita maximă de plată pe lună (sulta) Vladimir44 Vladimir44 Este foarte probabil ca eu să am de plătit o sultă fratelui meu în următoarea perioadă. Care este limita maximă de plată pe lună pentru o persoană ... (vezi toată discuția)
Două case cu doi moștenitori Gruia68 Gruia68 Bună ziua. Eu și fratele meu am moștenit , o casă la curte unde eu locuiesc de 23 de ani cu soția și cele două fete pe care le avem și un apartament ... (vezi toată discuția)