avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Activitate TrixiBea

Activitate TrixiBea

Lucrez în străinătate, nu ma pot duce când vreau eu acasă. Locurile de munca se respecta ... cine vrea sa muncească. Cine nu .. nu. Și poate merge și veni când vrea și la ce ora vrea.

Ionica Porumbel a scris:

Cine v-a chemat în instanță pentru actul de curatelă? Că nu păreți a fi doritoare să vă implicați.

Nu are importanta cina ma chemat . Sau de ce sunt chemat. Părerea mea ...


Ionica Porumbel a scris:

Cine v-a chemat în instanță pentru actul de curatelă? Că nu păreți a fi doritoare să vă implicați.

Rog pe cineva în măsura sa vorbească....Mulțumesc.


Dapix a scris:

Pentru neprezentare, deja procesul pentru dumneavoastra pare pierdut.
De ce ați mai apelat la instanță pentru curatelă, dacă nu vă prezentați la proces`?

Bună grup . Am o nedumerire. În data de 08.06. Am fost chemata în instanta pentru actul de CURATELA. Nu m-am putut prezenta. Sa judecat în lipsa mea , dar ei au hotărât sa amână pronunțarea. Asta au scris ei pe site unde am verificat azi dimineață starea dosarului.

" Amână pronunţarea în cauză la data de 21.06.2023, asupra excepției necompetenţei generale a instanţei, invocată din oficiu. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 08.06.2023." Nu înțeleg cauza de ce a fost amânat. Va rog sa îmi răspundă cineva mai concret . Sa fie din vina mea ca nu m-am prezentat ??
Dacă nu ma prezint nici la al 2 -lea judecare ce mi se poate întâmpla ??
Mulțumesc anticipat.
Va mulțumesc.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Este exact cum s a răspuns anterior în ceea ce privește cotele.Nu are relevanta ca a plecat nu are relevanta ce a declarat nu are relevanta ca nu s a ocupat de soț.Sau dacă vreți are relevanta moral dar legal nu aveți nici un drept în plus.Daca tatăl divorța atunci când a plecat, la cota de 50% a tatălui veneau doar copii..Mergeți la notar dați declarații de acceptare a succesiunii consultati și un avocat dar în mare vi s a răspuns.

Mulțumesc. Dar nu e asa cum spui. ... nu contează. Rog avocații sa vorbească sau cei care au trecut prin asa ceva .


Ionut.ion a scris:

II revine 25% din cota de 50% a tatalui, nu din toate bunurile... si, matematic... 50/4=12.5

Pai ea din moment ce are 50 % partea ei , ii revin după tata încă 25% ii deja 75% plus încă după frații minori încă 10 % ... are 85 %

Ionut.ion a scris:

mai exact... 62.5% ii revine si copiilor, la toti 5, restul de 37.5%.

Problema e ca noi adulții fiecare suntem la soții noștri, ea a pus stăpânire pe tot . A încuiat casa a schimbat balamalele etc.
A zis ca noi nu avem ce cauta acolo fără acordul ei , si a montat și camere video .

gi-jane2 a scris:

in procente, da, cam asa vine.
plus ca va administra si cotele fratilor mai mici.
Importanty e sa nu investiti in casa, in rest, lasati-o sa va dea in judecata ca macar pana la finalul judecatii, stati in casa.

Deci la ea i se cuvine 75%din casa . Și restul de 25 % se împarte între frați

gi-jane2 a scris:

Care ar fi procedura de a o tine la distanta de toate drepturile , care în mod normal nu i sar mai cuveni.

Niciuna. Pe langa faptul ca are jumatate din casa, il mai mosteneste si pe sot, mai exact 1/4 din jumatatea lui.


Bună ziua , o cunostinta de a mea întreabă.
Bună grup , tatăl meu a decedat din cauza unei boli. Casa în care am crescut cu frații mei împreună este 50% -50% partea ei și partea tatălui. Ea acum 3 ani a plecat cu altul , după câtva timp sa declanșat boala la tata. Acum 1 an de zile tata a decedat din păcate, iar ,,ea,, vrea sa reintre în toate drepturile pe care atunci pe vremea accea la abandonat . Zicea la toată lumea ca a lăsat totul și a plecat ca ea nu are nevoie de nimic. Care ar fi procedura de a o tine la distanta de toate drepturile , care în mod normal nu i sar mai cuveni. Din moment ce și-a asumat totul atunci când a plecat . Nu la interesat de tata, de boala lui etc.
Precizez ca suntem 5 frați. 3 adulți și 2 minori care la momentul de fata sunt cu ea ....
Va mulțumesc. Aștept un sfat de la un avocat sau din propria experienta.