avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate pompi02

Activitate pompi02

Discuție Sindicat
Buna dimineata ! Ma intereseaza daca functia de presedinte de sindicat intra in conflict legal cu functia de consilier local ?
Răspuns la discuția Act vanzare cumparare
Buna ziua ! Mai am 2 intrebari vis-a-vis de subiectul anterior - "Act vanzare cumparare". Nu stiu ce inseamna "rol agricol" si "rol fiscal". Mentionez ca acestea sunt pe numele tatalui meu si de asemenea tot el plateste si impozitul.
1) Avem vreun castig de cauza din acest punct de vedere ?
2) Daca totusi se incheie actul, cum se poate dovedi ca pretul a fost fictiv sau ca suma respectiva nu a fost platita ?
Va multumesc !
Buna ziua ! As vrea sa va rog sa ma ajutati cu o problema. Parintii mei traiesc amandoi, au o casa construita pe un teren, care este mostenit de mama mea in urma unui partaj voluntar, este pe numele ei, dar casa este pe numele amandurora.Mama mea vrea sa dea fratelui meu prin contract de vanzare cumparare o parte din terenul pe care este construita casa, cu drum de acces pe langa casa deja construita(vrea sa construiasca o casa in spatele celei deja existente). Eu si sora mea nu suntem de acord cu aceasta hotarare si tatal meu de asemea, cu atat mai mult cu cat mama mea a facut demersurile pentru cadastru fara ca tatal meu sa stie. Va intreb : poate sa faca act de vanzare cumparare fara acordul tatalui si al fiicelor ei? Daca da, se poate ataca in instanta?
Va multumesc anticipat !
Discuție carte de munca
Sotul meu este angajat la o firma care i-a operat in cartea de munca program de 2 ore timp de 3 luni, timp in care a asteptat sa plece intr-o tara straina, ca angajat al firmei in cauza. In momentul in care a plecat, a semnat un contract pe 1 an jumatate, cu plecari de 12 saptamani si pauze de 3 saptamani. Inainte de a pleca, a facut niste cursuri in Franta si in contract i s-a specificat ca daca renunta inainte de termen va plati niste bani, reprezentand scolarizare. Salariul care era stipulat in contract, nu si l-a primit lunar, urmand sa i se dea dupa primele 3 luni. Copie dupa contract nu are, nici dupa asigurarea de viata, cartea de munca este la noi dar nu este inchisa dupa ce au trecut cele 3 luni pana a plecat si nici nu i-au cerut-o. Dupa expirarea celor 3 luni, cand s-a intors in tara i s-a spus ca nu i se da nici un ban pana nu da declaratie la notariat cum ca dupa pauza de 3 saptamani in care sta in tara, se obliga sa plece din nou pt inca 3 luni.Eu am mai multe intrebari :
-Cum pot afla daca contractul a fost inregistrat la ITM ?
-Daca contractul era in regula, de ce sa mai dea declaratie notariala ?
-Cum isi poate recupera salariul pe lunile lucrate?
-Cu cine sa iau legatura pt a chema in instanta firma si a lamuri situatia?
Va multumesc anticipat si daca se poate am nevoie de un avocat care sa ma ajute in situatia de mai sus.