avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Activitate alygeo

Activitate alygeo

Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca mai este admisibila actiunea in revendicare bazata pe drept comun ca are ca obiect un imobil expropriat pt cauza de utilitate publica in anul 1980 pentru care nu s-au acordat despagubiri.

Preciez ca nu s-a realizat obiectivul exproprierii si ca ulterior anului 2000 pe acest teren s-a construit un mall (cel mai probabil primaria a instrainat terenul respectiv).

Multumesc mult!
Va rog sa imi spunrti de unde pot afla in baza carui decret a avut loc o expropriere pt. utilitate publica si daca s-au primit sau nu despagubiri.
In fapt, in anii 1970-1978 dna X era proprietara a 2 imobile compuse din casa si teren ( unul situat in zona Unirea- Casa Poporului si altul in zona Circului de Stat) insa a fost expropriata pt cauza de utilitate publica. Pe terenul respectiv s-au construit blocuri iar dnei X a devenit chiriasa intr-unul din blocurile construite pe fosta sa proprietate.
Precizez ca nu avem nici un act cu privire la aceste proprietati (cu exceptia actului de vanzare-cumparare prin care a dobandit dna X cele 2 proprietati in anii 1945) insa stim cu exactitate adresele actuale aunde s-au aflat aceste doua imobile.

Va multumesc! Aly
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati deoarece am o problema si nu stiu cum sa o rezolv. Bunica mea a parasit Romania in anii 1975 si a imigrat in Suedia (mama a ramas in tara cu bunicii) iar la momentul dobandirii cetateniei suedeze a fost nevoita sa renunte la cetatenia romana. Deoarece acum este in varsta si are Allzheimer in faza incipienta vrea sa edobandeasca cetatenia romana ca sa poata trai pana la sfarsitul vietii aici. Bunica beneficiaza de pensie din partea statului suedez dar nu are propriatati in Romania - sta la mama care o si ingrijeste.
Problema este urmatoarea: nu stiu cu exactitate daca bunica a fost obligata sa renunte la cetatenie cand a parasit Romania (practic a plecat impreuna cu bunicul meu sa il insoteasca pt efectuarea unei operatii extrem de complicate in Suedia, sau cel putin asta este varianta pe care o stim mama si cu mine) sau daca a fost o conditie a redobandirii cetateniei suedeze si prin urmare ce trebuei sa facem - o cerere de dobandire a cetatenei sau o cerere de redobandirea acesteia? Cui ma adresez?
Va multumesc din suflet.