Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Redobandirea cetateniei romane
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Redobandirea cetateniei romane

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati deoarece am o problema si nu stiu cum sa o rezolv. Bunica mea a parasit Romania in anii 1975 si a imigrat in Suedia (mama a ramas in tara cu bunicii) iar la momentul dobandirii cetateniei suedeze a fost nevoita sa renunte la cetatenia romana. Deoarece acum este in varsta si are Allzheimer in faza incipienta vrea sa edobandeasca cetatenia romana ca sa poata trai pana la sfarsitul vietii aici. Bunica beneficiaza de pensie din partea statului suedez dar nu are propriatati in Romania - sta la mama care o si ingrijeste.
Problema este urmatoarea: nu stiu cu exactitate daca bunica a fost obligata sa renunte la cetatenie cand a parasit Romania (practic a plecat impreuna cu bunicul meu sa il insoteasca pt efectuarea unei operatii extrem de complicate in Suedia, sau cel putin asta este varianta pe care o stim mama si cu mine) sau daca a fost o conditie a redobandirii cetateniei suedeze si prin urmare ce trebuei sa facem - o cerere de dobandire a cetatenei sau o cerere de redobandirea acesteia? Cui ma adresez?
Va multumesc din suflet.
În conformitate cu prevederile art. 4 din Legea 21/1991 cu modificările şi completările ulterioare, cetăţenia română se dobândeşte prin:
naştere;
adopţie;
acordare la cerere.
În cazul în care se solicită dobândirea cetăţeniei române la cerere, persoana interesată trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:
a) s-a născut şi domiciliază, la data cererii, pe teritoriul României sau, deşi nu s-a născut pe acest teritoriu, domiciliază în condiţiile legii pe teritoriul statului român de cel puţin 8 ani sau, în cazul în care este căsătorit şi convieţuieşte cu un cetăţean român, de cel puţin 5 ani de la data căsătoriei;
b) dovedeşte, prin comportament, acţiuni şi atitudine, loialitate faţă de statul român şi declară că nu întreprinde sau sprijină şi nici în trecut nu a întreprins şi nu a sprijinit acţiuni împotriva ordinii de drept ori a siguranţei naţionale;
c) a împlinit vârsta de 18 ani;
d) are asigurate în România mijloacele legale pentru o existenţă decentă, în condiţiile stabilite de legislaţia privind regimul străinilor;
e) este cunoscut cu o bună comportare şi nu a fost condamnat, în ţară sau în străinătate, pentru o infracţiune care îl face nedemn de a fi cetăţean român;
f) cunoaşte limba română şi posedă noţiuni elementare de cultură şi civilizaţie românească, în măsură suficientă pentru a se integra în viaţa socială;
g) cunoaşte prevederile Constituţiei României şi imnul naţional.

REDOBÂNDIREA CETÃŢENIEI ROMÂNE

Cetăţenia română se poate acorda şi persoanei care a pierdut această cetăţenie şi care cere redobândirea ei, cu păstrarea cetăţeniei străine şi stabilirea domiciliului în ţară sau cu menţinerea acestuia în străinătate, precum şi apatrizilor, foşti cetăţeni români, dacă îndeplinesc în mod corespunzător următoarele condiţii:
1. dovedeşte, prin comportament, acţiuni şi atitudine, loialitate faţă de statul român şi declară că nu întreprinde sau sprijină şi nici în trecut nu a întreprins sau sprijinit acţiuni împotriva ordinii de drept ori a siguranţei naţionale;
2. a împlinit vârsta de 18 ani;
3. are asigurate în România mijloace legale pentru o existenţă decentă, în condiţiile stabilite de legislaţia privind regimul străinilor;
4. este cunoscut cu o bună comportare şi nu a fost condamnat în ţară sau în străinătate pentru o infracţiune care îl face nedemn de a fi cetăţean român.
Redobândirea cetăţeniei române de către persoanele care au pierdut-o anterior datei de 22.12.1989
Persoanele care, înainte de 22 decembrie 1989, au pierdut cetăţenia română din motive neimputabile lor sau le-a fost retrasă fără voia lor, precum şi descendenţii acestora până la gradul II (nepoţi de fiu / fiică) pot redobândi cetăţenia română, fiind necesare următoarele acte:
cerere tip , care se completează la consulat;
· paşaportul solicitantului în original şi copie legalizată sau "conformă cu originalul"
· copie legalizată a buletinului de identitate sau cărţii de identitate a soţului (pentru persoanele căsătorite cu cetăţeni români);
· cazier judiciar din România (valabil 3 luni de la data emiterii);
· cazier judiciar din străinătate - valabil 1 an de la data emiterii - însoţit de traducere legalizată în limba română şi fotocopie a originalului;
· acte de stare civilă (certificate de naştere, căsătorie etc.) - copii legalizate pentru titulari şi ascendenţi (părinţi, bunici), foşti cetăţeni români;
· dovada scrisă (adeverinţă) privind data pierderii sau a ridicării neimputabile a cetăţeniei române sau din care să rezulte că localitatea de naştere s-a aflat pe teritoriul României până în august 1940; (copia documentului de aprobare a renunţării la cetăţenia română, respectiv alt document eliberat de o autoritate competentă: oficiile de stare civilă, evidenţa populaţiei, primărie, arhivele statului, arhivele judeţene etc.);
· declaraţie personală, autentificată din care să rezulte dacă a mai depus sau nu o altă cerere de redobândire a cetăţeniei române;
· declaraţie scrisă personal , la depunerea cererii, din care să rezulte menţinerea domiciliului în străinătate sau stabilirea domiciliului în România. Aceeaşi opţiune se face şi pentru copiii minori pentru care se solicită redobândirea cetăţeniei române;
· declaraţie personală autentificată din care să rezulte că în prezent nu întreprinde şi nu sprijină acţiuni împotriva ordinii de drept, ori a siguranţei naţionale şi nici în trecut nu a desfăşurat asemenea activităţi ;
· copii legalizate ale certificatelor de stare civilă pentru copiii minori ai solicitanţilor şi consimţământul pentru obţinerea cetăţeniei române dat prin declaraţie autentificată, de către minorii de peste 14 ani;

Notă. : Cererile se depun personal, excepţie făcând numai cazurile temeinic justificate, dovedite cu înscris oficial, când cererea se poate depune prin mandatar cu procură specială şi autentificată.
Pentru copiile şi traducerile legalizate la un notar public din ţara de domiciliu sau reşedinţă este necesară, după caz, supralegalizarea sau aplicarea apostilei prevăzute de Convenţia de la Haga din 1961. Legalizările efectuate de consulatele române nu necesită supraleglizare sau apostilare.

alygeo a scris:

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati deoarece am o problema si nu stiu cum sa o rezolv. Bunica mea a parasit Romania in anii 1975 si a imigrat in Suedia (mama a ramas in tara cu bunicii) iar la momentul dobandirii cetateniei suedeze a fost nevoita sa renunte la cetatenia romana. Deoarece acum este in varsta si are Allzheimer in faza incipienta vrea sa edobandeasca cetatenia romana ca sa poata trai pana la sfarsitul vietii aici. Bunica beneficiaza de pensie din partea statului suedez dar nu are propriatati in Romania - sta la mama care o si ingrijeste.
Problema este urmatoarea: nu stiu cu exactitate daca bunica a fost obligata sa renunte la cetatenie cand a parasit Romania (practic a plecat impreuna cu bunicul meu sa il insoteasca pt efectuarea unei operatii extrem de complicate in Suedia, sau cel putin asta este varianta pe care o stim mama si cu mine) sau daca a fost o conditie a redobandirii cetateniei suedeze si prin urmare ce trebuei sa facem - o cerere de dobandire a cetatenei sau o cerere de redobandirea acesteia? Cui ma adresez?
Va multumesc din suflet.

Procedura acordarii cetateniei romane

Art. 11. - Aprobarea cererilor de acordare ori de redobandire a cetateniei romane se face prin ordin al ministrului justitiei, care apreciaza, in acest sens, asupra propunerilor Comisiei pentru cetatenie.

Art. 12. - Cererea de acordare sau, dupa caz, de redobandire a cetateniei romane se formuleaza in limba romana, se depune personal sau, in cazuri temeinic justificate, prin mandatar cu procura speciala si autentica si este insotita de acte care dovedesc indeplinirea conditiilor prevazute de prezenta lege.
Cererea de acordare a cetateniei romane intemeiata pe dispozitiile art. 8 se adreseaza Comisiei pentru cetatenie si se depune personal la sediul Ministerului Justitiei - Directia cetatenie.
Persoanele care au domiciliul sau resedinta in strainatate pot depune cererea de acordare, intemeiata pe dispozitiile art. 101, sau de redobandire a cetateniei romane, insotita de actele care dovedesc indeplinirea conditiilor prevazute de lege, la misiunile diplomatice sau oficiile consulare competente ale Romaniei. Cererile vor fi inaintate de indata Comisiei pentru cetatenie.
Art. 13. - Cererile de acordare sau, dupa caz, de redobandire a cetateniei romane se adreseaza Comisiei pentru cetatenie, denumita in continuare Comisia, entitate fara personalitate juridica din cadrul Ministerului Justitiei, care verifica indeplinirea conditiilor prevazute de lege.
Comisia are un secretariat tehnic constituit in cadrul directiei de specialitate a Ministerului Justitiei. Directorul directiei de specialitate din Ministerul Justitiei este totodata si presedintele Comisiei.
Comisia are activitate permanenta, este formata dintr-un presedinte si 4 membri, personal de specialitate juridica asimilat magistratilor din cadrul Ministerului Justitiei, numiti prin ordin al ministrului justitiei. Lucrarile Comisiei se desfasoara in prezenta a cel putin 3 membri si sunt prezidate de presedinte, iar in lipsa acestuia, de catre un membru desemnat de acesta.
Indeplinirea sau, dupa caz, neindeplinirea conditiilor prevazute de lege pentru acordarea sau redobandirea cetateniei romane se constata printr-un raport motivat, care se adopta de Comisie cu votul majoritatii celor prezenti. In caz de paritate, votul presedintelui Comisiei sau al inlocuitorului acestuia este decisiv.

Art. 14. - Cererea de acordare sau de redobandire a cetateniei este inregistrata la secretariatul tehnic al Comisiei. In cazul in care constata lipsa unor documente necesare solutionarii cererii, presedintele Comisiei solicita, prin rezolutie, completarea dosarului. In cazul in care, in termen de cel mult 6 luni de la primirea solicitarii, nu sunt transmise actele necesare, cererea se va respinge ca nesustinuta.
Presedintele Comisiei, prin rezolutie, stabileste termenul la care se va dezbate cererea de acordare sau redobandire a cetateniei, dispunand totodata:
a) publicarea, pe cheltuiala solicitantului, a extrasului cererii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a III-a;
b) solicitarea de relatii de la orice autoritati cu privire la indeplinirea conditiilor de la art. 8 alin. 1 lit. b) si e).
Orice persoana fizica sau juridica, privata sau publica, ce detine date sau informatii cu privire la neindeplinirea conditiilor necesare acordarii sau redobandirii cetateniei de catre persoanele ale caror cereri au fost publicate poate sesiza Comisia.
La termenul stabilit in vederea dezbaterii cererii, Comisia verifica indeplinirea conditiilor necesare acordarii sau redobandirii cetateniei, cu exceptia conditiilor prevazute la art. 8 alin. 1 lit. f) si g).
In cazul in care Comisia constata necesitatea audierii unor persoane care ar putea da informatii utile in vederea solutionarii cererii, dispune citarea acestora, stabilind un nou termen.
In cazul in care sunt intrunite conditiile pentru acordarea cetateniei romane, Comisia stabileste, intr-un termen ce nu va depasi 6 luni, programarea persoanei la interviul organizat pentru verificarea conditiilor prevazute de art. 8 alin. 1 lit. f) si g).

Art. 15. - Abrogat.

Art. 16. - In cazul in care nu sunt indeplinite conditiile cerute de lege pentru acordarea ori redobandirea cetateniei, precum si in cazul nepromovarii interviului prevazut la art. 14 alin. 6 ori al neprezentarii, in mod nejustificat, la sustinerea acestuia, Comisia, printr-un raport motivat, propune ministrului justitiei respingerea cererii.
O noua cerere de acordare sau de redobandire a cetateniei romane se poate depune dupa un an de la respingerea cererii anterioare.

Art. 17. - Daca solicitantul este declarat admis la interviu, Comisia va intocmi un raport in care va mentiona intrunirea conditiilor legale pentru acordarea sau, dupa caz, redobandirea cetateniei.
Raportul insotit de cererea de acordare ori de redobandire a cetateniei va fi inaintat ministrului justitiei.

Art. 18. - Ministrul justitiei, constatand indeplinite conditiile prevazute de prezenta lege, emite ordinul de acordare sau de redobandire a cetateniei romane, dupa caz. Ordinul de acordare sau de redobandire a cetateniei romane se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.
In cazul in care constata neindeplinirea conditiilor prevazute de lege, ministrul justitiei respinge, prin ordin, cererea de acordare ori de redobandire a cetateniei.
Ordinul ministrului justitiei de respingere a cererii de acordare sau de redobandire a cetateniei se comunica solicitantului, prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire.
Ordinul poate fi atacat, in termen de 15 zile de la data comunicarii, la sectia de contencios administrativ a curtii de apel de la domiciliul sau, dupa caz, resedinta solicitantului. Daca solicitantul nu are domiciliul sau resedinta in Romania, ordinul poate fi atacat, in acelasi termen, la sectia de contencios administrativ a Curtii de Apel Bucuresti. Hotararea curtii de apel este definitiva si irevocabila.

Art. 19. - Cetatenia romana se dobandeste la data depunerii juramantului de credinta.
In termen de 3 luni de la data publicarii ordinului ministrului justitiei in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, persoanele carora li se acorda cetatenia romana vor depune juramantul de credinta fata de Romania.
Juramantul de credinta se depune in sedinta solemna in fata ministrului justitiei sau a secretarului de stat delegat in acest sens si are urmatorul continut:
„Jur sa fiu devotat patriei si poporului roman, sa apar drepturile si interesele nationale, sa respect Constitutia si legile Romaniei.”
Dupa depunerea juramantului, Comisia elibereaza certificatul de cetatenie romana, care va fi intocmit in doua exemplare, semnate de ministrul justitiei, dintre care un exemplar va fi inmanat titularului. Ambele exemplare ale certificatului contin elemente de siguranta si au aplicate fotografii ale titularului.
In situatia in care copiii minori dobandesc cetatenia romana odata cu parintii sau cu unul dintre ei, acestia vor fi inscrisi in certificatul de cetatenie al parintilor si nu depun juramantul.
Persoana care a obtinut cetatenia romana in conditiile prevazute la art. 10 si 101, cu mentinerea domiciliului in strainatate, va depune juramantul de credinta in fata sefului misiunii diplomatice sau al oficiului consular al Romaniei din tara in care domiciliaza, in termenul prevazut la alin. 2. In acest caz, certificatul de cetatenie romana va fi eliberat de seful misiunii diplomatice sau al oficiului consular respectiv.
In cazul in care copilul devine major in timpul procesului de solutionare a cererii si pana la data dobandirii de catre parinti a cetateniei romane, Comisia, la sesizarea persoanei interesate, va analiza cazul, putand decide in legatura cu depunerea de catre acesta a juramantului si cu eliberarea unui certificat de cetatenie separat pentru copilul devenit major.