Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... decret de expropriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

decret de expropriere

Va rog sa imi spunrti de unde pot afla in baza carui decret a avut loc o expropriere pt. utilitate publica si daca s-au primit sau nu despagubiri.
In fapt, in anii 1970-1978 dna X era proprietara a 2 imobile compuse din casa si teren ( unul situat in zona Unirea- Casa Poporului si altul in zona Circului de Stat) insa a fost expropriata pt cauza de utilitate publica. Pe terenul respectiv s-au construit blocuri iar dnei X a devenit chiriasa intr-unul din blocurile construite pe fosta sa proprietate.
Precizez ca nu avem nici un act cu privire la aceste proprietati (cu exceptia actului de vanzare-cumparare prin care a dobandit dna X cele 2 proprietati in anii 1945) insa stim cu exactitate adresele actuale aunde s-au aflat aceste doua imobile.

Va multumesc! Aly
daca stiti cand a fost expropiata cel mai bine cautati in google:stunned:
Vedeti :
DECRET nr.467 din 28 decembrie 1979 privind evaluarea construcţiilor, terenurilor şi plantatiilor ce se preiau, cu plata, în proprietatea statului prin expropriere sau în alte cazuri , textul actului publicat în B.Of. nr. 3/4 ian. 1980
Decret 154/1980
Decret 147/1980