avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara, dupa o asteptare de 19 ani am ajuns in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara, dupa o asteptare de 19 ani am ajuns in situatia ca ...

Buna seara,
dupa o asteptare de 19 ani am ajuns in situatia ca CNCI sa prelucreze dosarul administrativ in legatura cu o notificare facuta de tatal meu in legatura cu un imobil (teren cu constructie) ce a fost expropriat in anul 1979 pentru efectuarea unei lucrari de interes de stat (noul Pod Grand din Bucuresti), situatie in care parintii mei au primit o despagubire.
Potrivit unui proces-verbal intocmit la data de 29 august 1980 de catre o comisie de evaluare a fostului Consiliului Popular al Municipiului Bucuresti, evaluarea imobilelor expropriate prin Decretul 200/1979 s-a facut prin utilizarea prevederilor H.C.M. nr. 1676/1959.
Din recherchele facute de mine a rezultat ca la data intocmirii procesului-verbal mentionat anterior, intrase deja in vigoare Decretul C.S. nr. 467/1979 ("privind evaluarea constructiilor, terenurilor si plantatiilor ce se preiau, cu plata, in proprietatea statului prin expropriere sau in alte cazuri prevazute de lege"), aparut in BULETINUL OFICIAL Nr. 3 din 4 ianuarie 1980.
Art. 12 al decretului mentionat anterior prevede abrogarea H.C.M. nr. 1676/1959, aceasta insemnind ca la data intocmirii procesului-verbal (29 august 1980) nu mai erau aplicabile prevederile H.C.M. nr. 1676/1959, ci cele ale Decretului C.S. nr.467/1979.
Art. 1 si resp. 5 ale Decretului C.S. nr.467/1979 precizau ca despagubirile pentru constructii resp. terenuri trebuiau stabilite pe baza unor norme de evaluare ce faceau obiectul anexelor 1 si 2 ale decretului, anexe care, bineinteles, au fost comunicate doar institutiilor interesate.

In acest context ma adresez forumului cu rugamintea de a primi o idee cum as putea proceda pentru a intra in posesia celor doua anexe. Precizez ca pina in momentul de fata, incercarile mele de a gasi in Internet informatiile dorite, au fost lipsite de succes.

Pentru sprijinul Dvs. va multumesc in avans.
Cel mai recent răspuns: GRIG2501 , utilizator 18:01, 10 Noiembrie 2020
Apelati la ..Arhiva nationala
Nu aveti ce sa faceti cu anexele respective plata despăgubirilor se va face conform dispozițiilor legii 165/2013.In cazul in care o sa fiti nemulțumit de cuantumul acestora decizia/dispoziția emisă de CNCI poate fi contestată în instanță.
Aveti dreptate, asta imi este si mie clar. Insa anexele ar putea sa ma edifice asupra modului in care s-a facut evaluarea imobilului in august 1980, adica daca s-a luat in calcul atit terenul cit si cladirea. In acest fel as avea argumente daca ar urma sa intreprind ceva in legatura cu o dispozitie a CNCI.
Am citit de mai multe ori ca, la momentul respectiv, terenul intra in proprietatea statului FARA despagubire. Personal n-am reusit sa gasesc o astfel de prevedere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Expropriere ContSters39230 ContSters39230 Poate cineva furniza textul decretului de expropriere 354 din 1986? cu multumiri.... (vezi toată discuția)
Pls fff urgent !!! ContSters77719 ContSters77719 Va rog, poate cineva sa-mi raspunda? Am nevoie de textul integral al H.C.M. nr. 1676 / 1959 sau macar data cand a fost publicata, unde sa caut... urgent! Cu ... (vezi toată discuția)
Decret de expropriere alygeo alygeo Va rog sa imi spunrti de unde pot afla in baza carui decret a avut loc o expropriere pt. utilitate publica si daca s-au primit sau nu despagubiri. In fapt, ... (vezi toată discuția)