avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 864 soluții astăzi
Forum Activitate Naomi94

Activitate Naomi94

Nu am luat eu acele credite.
Cat priveste trimiterea buletinului, aici a fost greseala mea. Nu am stiut si nu am fost suficient de precauta.


interventie moderator : mesajele imediat anterioare nu se citeaza, este inutil, se incarca discutia fara rost
Buna ziua!
In urma unui anunt de pe olx cu o masina de vanzare in leasing, am trimis pe whatsapp poza cu buletinul pentru a face un calcul de leasing. Nu am finalizat tranzactia, insa a doua zi am fost contactata de 2 ifn-uri la care era inregistrata o cerere de credit in numele meu. Acestea au putut fi anulate, insa in aceeasi zi am gasit la biroul de creditare 10 interogari de la 10 ifn-uri, practic au existat 10 cereri de credit in numele meu. Am depus plangere la politie in aceeasi zi. In ziua urmatoare am vazut ca 2 credite au fost aprobate. Am fost din nou la politie si am dat toate detaliile. Declaratiile mele au fost inaintate catre parchet. Intre timp am contactat cele 2 ifn-uri la care exista credite in numele meu si am aflat ca modalitatea lor de verificare a identitatii presupune o poza cu buletinul si o poza cu persoana (nu cu buletinul in mana). De asemenea, ei sustin ca au transferat banii intr-un cont libra respectiv un cont revolut pe numele meu. Nu am deschis eu aceste conturi. Mai mult, la revolut am cont (nu aici au intrat banii) si am inteles ca nu este posibila deschiderea unui al doilea cont cu aceleasi date personale.
Ce ma sfatuiti sa fac pentru a evita situatia in care voi fi obligata sa achit eu aceste credite?
Buna ziua,
Daca eu am solicitat indemnizatie crestere copil pentru 2 ani si dupa 1 an ma intorc la serviciu, sotul are dreptul sa solicite indemnizatia pentru perioada urmatoare pana cand copilul implineste 2 ani? Si cum se calculeaza indemnizatia lui in acest caz? Multumesc!