avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters67574

Activitate ContSters67574

Salutare
Am si eu cateva intrebari pentru cei avizati in domeniu.
In ce conditii pot da in judecata un ziar care a publicat o poza cu mine realizata si tiparita fara acordul meu si care imi aduce prejudicii de imagine?
In continutul articolului respectiv nu se face referire la persoana mea, dar imaginea mea este asociata unor persoane care nu au nici o legatura cu mine.
Merita osteneala sau la fel ca in marea majoritate a cazurilor in tara noastra numai cei cu bani au drepturi?
Mersi pentru raspuns!
Nu imi poate da nimeni un raspuns la intrebarea mea?
Buna ziua,
Am o intrebare cunoscatorilor de aici. Varul meu a condus un autovehicul cu o platforma cu numere de inmatriculare(germania) expirate, dupa ce a cumparat-o(platforma) pe o distanta de cativa metri. A fost oprit de politie si evident i-a fost retinut permisul, dar pe o perioada nedeterminata si fara dovada de circulatie(practic a fost nevoit sa isi abandoneze masina). Din cate am inteles este caz penal si poate dura foarte mult timp pana la solutionare.
Intrebarea mea este: Cum se procedeza in acest caz avand in vedere ca are domiciliul in Constanta, iar el a fost oprit de politie in Popesti-leordeni? Se mai poate obtine dovada pentru circulatie, eventual pentru a putea iesi din tara?