avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1024 soluții astăzi
Forum Activitate tepimic

Activitate tepimic

Răspuns la discuția taxa inscriere in tablou
Rocherash uite ce se scrie pe un alt topic. Vorbesc de Baroul Bucuresti!?!?!?


Data post: Duminica, 28 Decembrie 2008, 13:11
Subiect: RE: cum devii avocat daca esti consilier juridic?

Desi cererile de primire in profesie depuse anterior intrarii in vigoare a Ordonantei 159/2008 se solutioneaza conform legii in vigoare la acea data (fara aplicarea modificarilor din Ordonanta), Baroul Bucuresti a respins pana acum toate cererile de acest gen, astfel ca toti consilierii definitivi care au promoat examenul de primire in profesie si care nu au 10 ani vechime devin avocati stagiari.
Aceasta este o informatie obtinuta de la Barou...



Răspuns la discuția taxa inscriere in tablou
Rozi,
esti sigura ca intri definitiv?!
Eu am inteles ca toata lumea va fi stagiar in 2009?!?!?!
Sigur?!?!?!?
Pai, am luat examenul de admitere dar mi s-a spus ca prin abrogarea art 16 se abroga implicit si referirile la art 16, cum ar fi 19 din lege si 281 (parca!)din statut. Iar acum nu stiu ce sa fac si ce sa imi caut. Ce sa spun la un interviu ca voi fi stagiar ! sau definitiv?
si daca ai peste 5 ani vechime intr-o profesie juridica si ai luat si examenul de admitere la barou esti definitiv sau stagiar?!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
Are cineva idee daca in haosul asta....se poate sa fi definitiv daca ai vechime? Nu vorbesc de art 16. ca aia e de intrare?!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
va rog mult si ii rog mai ales pe administratori sa va lase sa postati orice liste care apar pe site.
Eu nu le vad deloc pe site-ul baroului. DAca nu se posta lista pe forum ..... ma duceam azi ca boul.

Asa ca.. va rog mult sa postati si listele cu scrisul si mai ales cand se vor afisa rezultatele. Pt ca altfel putem pierde un eventual termen de contestatie.
Multumesc
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
la et 5 s-a intrat dupa lista.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
am luat admis dar dupa ce m-a intors pe toate fetele.
Au picat 2 pana la jumatea listei , deci 2 din 15, si au trecut unii pe care nu i-as fi trecut.

Nu a fost chiar floare la ureche dar nu va ingrijorati. Dupa cum stiti oralul e intodeauna extrem de subiectiv. Unii au o comisie buna altii nu. LA noi a fist absolut ok la primii zece dupa care ..... n-a mai avut rabdare ... nu stiu ce l-a apucat (era unul din consilierii baroului dar nu ii stiu numele)
In plus ne verifica cu subiectele pe care le avea el rezolvate si daca nu ii raspundeai cum le avea el acolo ....
De la un anume moemnt nu a mai fost atent si tu ii spuneai ceva si dupa aia zicea ca nu i-ai zis!
A si durat foarte mult Pana la 12 au intrat 10 -12 capete.
Bafta !

Va multumesc mult pt raspunsuri
eu am nascut in aprilie, si m-am intors la serviciu

am auzit la tv azi, ca mamele care s-au intors la serviciu nu ar mai beneficia de indemnizatie, insa eu stiu ca poti intra in concediu de crestere copil oricand pana implineste copilul 2 ani.
stie cineva mai multe detalii?
multumesc