avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Activitate black23_ro

Activitate black23_ro

Datele problemei :
-concurs pt ocuparea unui post de consilier juridic intr-o primarie pe per. determ. ( in care momentan nu exista cons. jur. acesta fiind in concediu )
-se cere experienta minin 2 ani in specialitatea studiilor
Presupunand ca nicio persoana care a depus dosatul nu indeplineste conditia celor 2 ani de experienta (si primaria avand neaparata nevoie de cons. jur.), intrebarea este : va fi posibil ca sa se accepte dosarul unei persoane care indeplineste conditia de debutant (fara experienta)? De ce?
elga50 a scris:

Nu, utilizatoarea intreba de diferenta cotei la fondul de reparatii intre iarna si vara, iar eu i-am raspuns la aceasta intrebare.
Sigur ca fondul ar trebui strans pe cota-parte indiviza, dar odata strans, in interior el se depersonalizeaza si nu mai contaza ca X a platit mai mult ca Y.
Daca in comitetul executiv s-a stabilit ca toata lumea sa plateasca 5 lei sau 10 lei - depinzand de anotimp, proprietarii au fost de acord si nimeni nu a contestat asta, asta e, se plateste 5 lei pe luna sau 10 lei!
Ei se gospodaresc acolo, iar cine nu este de acord cu acest mod de strangere a banilor are posibilitatea contestarii.






mai detaliat cum/unde se poate face o astfel de contestatie?
va multumesc anticipat
in baza legii 230/2007 am gasit azi afisat la scara urmatorul anunt: " incepand cu data de 01.01.2011 se va constitui un fond pt reparatii si alte cheltuieli si astfel pt fiecare apartament se vor plati 5 ron pe luna de iarna si 10 ron pe luna de vara "
stiu ca asociatia are dreptul de a constitui un astfel de fond dar in lege se specifica ca suma platita in fiecare luna trebuie sa fie egala... iar aici dupa cum vedeti se face diferentiere luna de vara - luna de iarna... daca am intepreta... ce facem cu celelalte luni?...
alta intrebare: cum putem verifica existenta acestui fond? ar trebui sa cerem periodic presedintelui de asociatie o balanta a cheltuielilor si a resurselor ramase in fondul alimentat de proprietari ( un extras de cont ) ... sau el/ea ar trebui sa afiseze aceste operatiuni periodic?
as dori va rog o intrepretare/detaliere a acestui articol
va multumesc
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
marza_alexa a scris:



si eu tot acum o sapt m-am apucat de invatat#-o... asa ca mult spor si merci pt raspuns


In sfarsit cineva ca mine:P Si cum stai cu invatatul, pe unde ai ajuns? Ca la mine deja e o mare invalmaseala. :(( Daca apuc sa citesc de doua ori e bine.

si la mine ca la tine... o mare invalmaseala:slap:... am citit organizarea si cate putin din celelalte... mi se pare asa de mult incat nici nu stiu cu ce sa ma apuc:help:... dar tb... asa ca o sa imi fac curaj si pun burta pe carte serios... ca-i tare multa materie ...:angry:
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
marza_alexa a scris:

pai nu stiu decat ce s-a scris pe site, ca au fost doua probe orale si trei scrise..oricum asta nu mai conteaza acum din moment ce vor fi toate scrise anul asta. Nu am dat anul trecut, asa ca nu pot da informatii. Sper sa fie bine anul asta, am emotii mari, nu stiu cand o sa reusesc sa acopar toata materia, ca deabia m-am apucat de invatat si eu acum o saptamana, ca am avut sesiune la masterat. #-o
Doamne ajuta sa fie bine pt toti!:innocent:

si eu tot acum o sapt m-am apucat de invatat#-o... asa ca mult spor si merci pt raspuns
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
marza_alexa a scris:

de exemplu, pe site-ul baroului TIMIS scrie ca toate probele vor fi scrise. Totusi anul trecut au fost diferente intre barouri. Unele au dat si scris si oral, altele numai scris, iar altele au cumulat civilul cu procedura civila si penalul cu procedura penala in aceleasi probe, astfel ca au fost trei probe in loc de 5 cum a fost in general. Dar nu stiu anul asta cum va fi. Avand in vedere ca subiectele se vor face la nivel national si vor fi aceleasi peste tot in tara, ar trebui sa existe unitate si din punctul de vedere al organizarii probelor, in sensul ca toate barourile vor merge pe aceleasi tipuri de probe. Asteptam sa vedem. La Bacau, de exemplu, inca nu se stie nimic concret, am sunat astazi.


dar anul trecut cum a fost examenul la bacau ... daca stii... multumesc anticipat
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
si eu am sunat la barou si mi-au zis ca intr-adevar dupa cum se aude va fi pe 9 septembrie#-o... dar cam pe la sfarsitul saptamanii viitoare vor primi date oficiale... pana atunci doar zvonistica:angry:... spor la invatat la toata lumea!:hugall:
Răspuns la discuția sinteze admitere barou
as dori si eu aceste sinteze va rog frumos.. multumesc anticipat
adresa este: black23_ro@yahoo.com
CocoHash a scris:

black23_ro a scris:

BUNA SEARA ! Revin cu o intrebare care a mai fost adresata dar la care nu am gasit nici un raspuns clar : la drepturi reale la proprietatea publica si privata: caract, atrib, dr de propr comuna... ce anume tb exact citit? eu invat din barsan... ar putea cineva sa fie ft explicit sa pricep si eu... va multumesc anticipat

Eu tocmai am terminat, Barsan si am invatat tot, mai putin publicitatea dobandirii dreptutilor reale, invata proprietatea: publica si privata (tot ce priveste - 79-160), modalitati juridice ale dreptului de proprietate (160-189), apararea dreptului de proprietate (196-234), posesia, (234-252), dezmembramintele (262-297), moduri de dobadire a drepturilor reale (avem accesiunea si uzucapiunea 305-331, dar nu ar strica sa vezi si legea, hotararea de judecata, traditiunea, ocuparea - sunt doar cateva pagini-la valoarea noastra nu mai conteaza). bafta...



MS MULT , MULTA BAFTA SI TIE
BUNA SEARA ! Revin cu o intrebare care a mai fost adresata dar la care nu am gasit nici un raspuns clar : la drepturi reale la proprietatea publica si privata: caract, atrib, dr de propr comuna... ce anume tb exact citit? eu invat din barsan... ar putea cineva sa fie ft explicit sa pricep si eu... va multumesc anticipat