Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... legea 230/2007 - fond de reparatii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

legea 230/2007 - fond de reparatii

in baza legii 230/2007 am gasit azi afisat la scara urmatorul anunt: " incepand cu data de 01.01.2011 se va constitui un fond pt reparatii si alte cheltuieli si astfel pt fiecare apartament se vor plati 5 ron pe luna de iarna si 10 ron pe luna de vara "
stiu ca asociatia are dreptul de a constitui un astfel de fond dar in lege se specifica ca suma platita in fiecare luna trebuie sa fie egala... iar aici dupa cum vedeti se face diferentiere luna de vara - luna de iarna... daca am intepreta... ce facem cu celelalte luni?...
alta intrebare: cum putem verifica existenta acestui fond? ar trebui sa cerem periodic presedintelui de asociatie o balanta a cheltuielilor si a resurselor ramase in fondul alimentat de proprietari ( un extras de cont ) ... sau el/ea ar trebui sa afiseze aceste operatiuni periodic?
as dori va rog o intrepretare/detaliere a acestui articol
va multumesc
Felul cum se strange acest fond, in rate mai mici pentru lunile de iarna cu cheltuieli la caldura si cu rate mai mari cand exista mai mari posibilitati de plata nemaifiind cheltuielile cu caldura, e corect si nu are nimic subversiv in el.

Transparenta modului de gestionare a fondului de reparatii este perfect legitima.
Puteti sa cereti presedintelui asociatiei ca lunar, alaturi de cotele de intretinere sa afiseze si situatia de incasari si cheltuieli la/din acest fond.
Doamna Elga50 cred ca utilizatorul black23_ro va intreba cum se calculeaza acest fond si nu cumva este gresit ca toti dau 5 lei de apartament in mod egal?

Raspuns: Da este gresit trebuia pe cota indiviza
Art. 44. - (1) Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate reprezinta cheltuielile asociatiei cu privire la proprietatea comuna, cu privire la: fondul sau fondurile pentru lucrari de intretinere, service, reparatii si, dupa caz, de consolidare, reabilitare, eficienta energetica, modernizare la partile de constructii si instalatii aflate in si pe proprietatea comuna, astfel cum este descrisa in cartea tehnica a constructiei si in acordul de asociere: subsolul; conductele de distributie si coloanele instalatiilor de apa, canalizare, incalzire, energie electrica; casa scarii; podul; spalatoria; uscatoria; terasa; ascensorul; interfonul - partea de instalatie de pe proprietatea comuna; centrala termica proprie; crematoriul; tubulatura de evacuare a deseurilor menajere; structura de rezistenta; fatadele; acoperisul si altele asemenea, conform prevederilor din acordul de asociere; personalul angajat sau contractat al asociatiei: salarii sau remuneratii pentru administrator, contabil, casier, instalator, electrician, portar, cheltuieli pentru curatenie etc.; indemnizatii acordate membrilor asociatiei de proprietari ori persoanelor alese: presedintele, membrii comitetului executiv si ai comisiei de cenzori; prime; credite bancare; contracte sau polite de asigurari; alte servicii administrative catre proprietatea comuna.
w_v_w_v, utilizator
Nu, utilizatoarea intreba de diferenta cotei la fondul de reparatii intre iarna si vara, iar eu i-am raspuns la aceasta intrebare.
Sigur ca fondul ar trebui strans pe cota-parte indiviza, dar odata strans, in interior el se depersonalizeaza si nu mai contaza ca X a platit mai mult ca Y.
Daca in comitetul executiv s-a stabilit ca toata lumea sa plateasca 5 lei sau 10 lei - depinzand de anotimp, proprietarii au fost de acord si nimeni nu a contestat asta, asta e, se plateste 5 lei pe luna sau 10 lei!
Ei se gospodaresc acolo, iar cine nu este de acord cu acest mod de strangere a banilor are posibilitatea contestarii.

elga50, moderator
elga50 a scris:

Nu, utilizatoarea intreba de diferenta cotei la fondul de reparatii intre iarna si vara, iar eu i-am raspuns la aceasta intrebare.
Sigur ca fondul ar trebui strans pe cota-parte indiviza, dar odata strans, in interior el se depersonalizeaza si nu mai contaza ca X a platit mai mult ca Y.
Daca in comitetul executiv s-a stabilit ca toata lumea sa plateasca 5 lei sau 10 lei - depinzand de anotimp, proprietarii au fost de acord si nimeni nu a contestat asta, asta e, se plateste 5 lei pe luna sau 10 lei!
Ei se gospodaresc acolo, iar cine nu este de acord cu acest mod de strangere a banilor are posibilitatea contestarii.

mai detaliat cum/unde se poate face o astfel de contestatie?
va multumesc anticipat
La comitetul executiv, adresata presedintelui asociatiei.