avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Activitate bahrim_mihai

Activitate bahrim_mihai

Răspuns la discuția ORD. nr. 164 din 29.11.2022
Va multumesc pt raspuns. Deci ma incadrez pt 1 luna.

Cornel Vasile a scris:

Nu vise aplica in ceea ce priveste perioada celor 2 luni pentru tata

data nasterii copilului : 08.10.2022

Perioada eligibila : noiembrie 2020 - octombrie 2022

In aceasta perioada trebuie sa aveti minim 12 luni, chiar daca sunt cu intreruperi intre ele.


Răspuns la discuția ORD. nr. 164 din 29.11.2022
Nu mi se aplica, deci nu beneficiez deloc sau beneficiez de o singura luna? Pentru ca 12 luni anterior nasterii copilului am consecutive din 08.08.2021 pana in 08.08.2022, luna cu intrerupere e 09.2022.

Cornel Vasile a scris:

OUG 164 nu vi se aplica .. in speta, luna tatalui = 1 luna

Se iau 12 luni din 24 anterior nasterii copilului.

Constituirea perioadei prevăzute la art. 2 alin. (1) din ordonanța de urgență se stabilește, după cum urmează:
a) din 12 luni consecutive, în cazul în care în această perioadă se realizează fără întrerupere venituri supuse impozitului și/sau se înregistrează una sau mai multe dintre situațiile prevăzute la art. 2 alin. (5) din ordonanța de urgență;
b) din 12 luni succesive, în care sunt îndeplinite condițiile de acordare, în cazul în care în perioada de 2 ani realizarea veniturilor supuse impozitului și/sau înregistrarea uneia sau mai multora dintre situațiile prevăzute la art. 2 alin. (5) din ordonanța de urgență s-au produs cu întreruperi.

Buna seara, ma poate ajuta cineva, va rog cu o lamurire referitoare la ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 164 din 29 noiembrie 2022, mai exact "luna tatalui"?? (Mai nou 2 luni ale tatalui). Baiatul meu a fost nascut pe data de 08.10.2022, iar sotia urmeaza sa revina la lucru pe data de 08.08.2024, eu in perioada anterioara nasterii copilului, adica 08.10.2021 - 08.10.2022 am avut pauza de 1 luna intre joburi, practic am lucrat la negru in una din cele 12 luni anterioare nasterii lui. Intrebarea mea este, mai beneficiez de acest concediu de crestere al copilului? Cum se calculeaza perioada, sunt 12 luni consecutive din 12 anterior nasterii lui sau 12 luni din 24 anterior nasterii copilului??? Multumesc in avans pt eventualele raspunsuri.
Da, asta am inteles-o...dar executarea suspendarii pentru cea de-a doua contestatie a pv. se va suprapune oricum cu prima suspendare de permis, ce sa mai predau daca deja permisul va fi la ei? Si nu este tocmai just sa se aplice ambele pe rand, dat fiind faptul ca sunt din perioade diferite de contestatie, mai exact distanta de un an. La cea de-a 2-a contestatie pot da redobandire sa se scada la 2 luni, ceea ce voi si face....

latka a scris:

Perioadele de suspendare le veti executa in ordinea 120 si apoi 90 de zile. Dupa ce trec cele 30 de zile de cind va vine hotarirea motivata acasa, aveti 30 de zile sa depuneti apel. Dupa ce trece termenul de apel mai sunt alte 30 de zile in care sa va legalizati hotarirea si sa depuneti permisul. Decizia din prima instanta trebuie s-o primiti si de la data postei pe plic se contorizeaza cele 30 de zile pentru apel.

Buna ziua,
La data de 09.12.2022 mi-a fost suspendat permisul de conducere pt o perioada de 120 de zile, am contestat in instanta, mi-a fost trimisa acasa proba video, in care nu mi se vede nici culoarea masinii, nici numarul de inmatriculare nu se poate distinge, totusi am pierdut procesul, datorita unui avocat care nu si-a facut datoria sa se prezinte la proces, desi a fost platit. Intentionez sa nu mai fac apel, pentru ca nu mai am bani pt un alt avocat. Problema este alta, in data de 09.12
2023 am avut in trafic un alt eveniment, ghinionul se pare ca ma urmareste pe data de 9 decembrie a fiecarui an, mai exact, am facut o depasire pe un drum public, care s-a dovedit ca avea doar o singura banda, nu 2 cum credeam eu, si am fost sanctionat cu suspendarea permisului de conducere pe o perioada de 90 de zile, am contestat si acest proces verbal, datorita faptului ca aveam nevoie de permis in perioada sarbatorilor. Acum pt primul proces verbal din 09.12
2022 urmeaza sa fac cerere de eliberare decizie definitiva prin neapelare si va trebui sa predau permisul, care va fi suspendat pe o perioada de 120 de zile. Intre timp, pt celalalt proces verbal, lucrurile au mers mult mai repede si deja s-a afisat pe portalul instantei decizia, la mai putin de 3 luni de la contestare. Cum va trebui sa execut suspendarile, se suspenda permisul pe 120 de zile sau 120 de zile + 90 de zile? Fiind perioade diferite de suspendare, dar care s-au intalnit in aceeasi perioada. Imi puteti spune, va rog?
Buna ziua,
In data de 09.12.2022 am fost oprit de catre un echipaj de politie in localitatea Focsani, pentru a mi se comunica faptul ca am fost surprins de aparatul radar in localitatea Popesti, cu 134 km/h, fapta pentru care permisul de conducere mi-a fost suspendat pt o perioada de 120 de zile, fara drept de circulatie. As dori sa contest procesul verbal pt ca nu cred ca aveam acea viteza in localitate, eu am accelerat dupa iesirea din localitate.
In procesul verbal fapta savarsita este incadrata la: Articol Prevedere: 121/1, Act Normativ HG 1391/06 R+ 4, Articol sanctionare 102/a/4, Act normativ OUG 195/02 R + 4.
Ori nu am cautat eu cum trebuie, ori incadrarea faptei este facuta gresit? Articolul sanctionare 102 face referire la altceva. M-as putea baza pe asta, ca incadrarea faptei savarsite nu s-a facut corect?? Multumesc in avans