avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Activitate vali rusu

Activitate vali rusu

Răspuns la discuția Drepturi salariale neachitate
Multumesc!
Buna seara. Solicit un sfat in legatura cu o speta forte neplacuta. Astazi 12 dec 2023 , aprox 500 de angajati ai unei fabrici mari, neafiliati la niciun sindicat, au drepturi salariale restante incepand cu luna octombrie integral si chiar tichetele de masa pe luna septembrie. Suntem dusi cu zaharelul in fiecare saptamana , au venit si sarbatorile , iar oamenii sunt oarecum fortati sa-si caute de munca (a se citi sa-si "bage lichidarea"). Juridic care ar fi forma legala pe care putem actiona sa ne recuperam drepturile salariale capatate prin munca. Multumesc!
Discuție carte de munca
Mentionez ca am lucrat peste 10 ani doar pe contracte de munca la mai multe firme . Din neglijenta am pierdut contractele de munca, iar acum la noul loc de munca (evident tot cu contract) mi se acorda doar 21 de zile de concediu (colegii au 25 de zile) , pentru ca nu pot face dovada ca am fost salariat mai mult de 5 ani.
Intrebare: este posibilitatea sa obtin de undeva copii ale acestor contracte de munca (companiile la care am lucrat sunt sterse) prin care sa dovedesc veridicitatea spuselor mele .
Apropos , presupun ca imi trebuiesc si la varsta pensionarii (nu e cazu , dar timpul trece).
Multumesc foarte mult pentru eventualele raspunsuri si indrumari.
Răspuns la discuția pensionare inainte de termen
multe multumiri . va doresc sanatate. f.util ptr.mine ajutorul dvs.
rog ajutor in aceastea pb. va rog ajutati-ma cu sfaturi utile.
Mama are varsta de 54 ani din care 28 ani de lucru,.
As dori sa o pensionez sau sa o angajez la mine in intretinerea celor doi gemeni de 5 luni pe care mi i-a daruit D-zeu.
Avand in vedere si recentul deces al tatalui meu, dpdv emotional si fizic mama nu mai poate lucra decat cu riscul inrautatirii sanatatii ei, lucru pe care eu nu-l pot privi cu nepasare. Vreau si TREBUIE sa o ajut sa se bucure cat mai mult de nepoteii ei dragi. Ea nu vrea sa renunte la serviciu, ptr. a nu influenta pensia si asa vai de capul ei. In inconstienta ei insista sa mearga la serviciu. VA ROG dai-mi sfaturi pe aceasta tema. Va multumesc anticipat . cu drag un tata fericit.