Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensionare inainte de termen
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensionare inainte de termen

rog ajutor in aceastea pb. va rog ajutati-ma cu sfaturi utile.
Mama are varsta de 54 ani din care 28 ani de lucru,.
As dori sa o pensionez sau sa o angajez la mine in intretinerea celor doi gemeni de 5 luni pe care mi i-a daruit D-zeu.
Avand in vedere si recentul deces al tatalui meu, dpdv emotional si fizic mama nu mai poate lucra decat cu riscul inrautatirii sanatatii ei, lucru pe care eu nu-l pot privi cu nepasare. Vreau si TREBUIE sa o ajut sa se bucure cat mai mult de nepoteii ei dragi. Ea nu vrea sa renunte la serviciu, ptr. a nu influenta pensia si asa vai de capul ei. In inconstienta ei insista sa mearga la serviciu. VA ROG dai-mi sfaturi pe aceasta tema. Va multumesc anticipat . cu drag un tata fericit.
De pensionat nu se poate pensiona. pentru pensie de limita de varsta trebuie sa aiba varsta de 60 de ani si 30 de ani de contributie la CAS. Pentru pensie anticipata partiala trebuie sa aiba tot 30 de ani de vechime, dar poate iesi la pensie la varsta de 55 de ani. Mamei dvs. ii mai lipsesc 2 ani de vechime in munca.
Pentru acesti doi ani, aveti doua posibilitati:
1. Sa o angajati dvs. ca persoana fizica, cu contract individual de munca;
2. Sa incheie mama un contract de asigurare cu Casa de pensii din judetul unde domiciliaza, pentru perioada de 2 ani si apoi iese la pensie anicipata partiala. Contractul de asigurare se incheie la Casa de pensii, unde se prezinta cu cartea de identitate si cu carnetul de munca inchis. Asigurarea se face pentru o suma de cel putin salariul minim pe economie si se plateste, in fiecare luna, prin banca sau prin posta, 29% din suma asigurata. Toata procedura dureaza foarte putin timp (cca o jumatate de ora).
In situatia mamei dvs., eu v-as sfatui sa optati pentru a doua varianta.
Mult succes!
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Intrucat nu ne-ati spus in ce luna s-a nascut mama dvs., va spun ca:
daca luna nasterii este:
ianuarie 1954 - data pensionarii anticipate este sptembrie 2008
februarie 1954- data pensionarii anticipate este otombrie 2008
martie 1954 - data pensionarii anticipate este noiembrie2008
aprilie 1954 - data pensionarii anticipate este ianuarie 2009
mai 1954 - data pensionarii anticipate este februarie 2009
s.a.s.m.d.
dupa pensionare puteti sa o angajati la dvs.
multe multumiri . va doresc sanatate. f.util ptr.mine ajutorul dvs.
Daca e pensionata anticipat nu poate sa mai incheie CIM. Decat dupa pensionarea pentru limita de varsta.
Sau daca este pensionata anticipat partial ;)