avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1058 soluții astăzi
Forum Activitate Totoro

Activitate Totoro

Multumesc.
Am lucrat ca inginer electromecanic la mina Altan Tepe, minereu neferos, cupru si pirita. Activitatea se regaseste incadrata la conditii speciale (legea 351/2022) dar in cartea de munca a fost trecut grupa a II-a. Mina, s-a inchis in 1995 si angajatorul nu a apuct sa mai faca demersuri pentru schimbarea incadrarii activitatilor pe conditii speciale. Atunci functionam cu denumirea "personal TESA". Ce se mai poate face? Exista vreo decizie, ca si jurisprudenta, in acest sens? Arhivele nu fac asimilarea locurilor de munca.
Am primit un raspuns de la Arhivele MIN INVEST DEVA.. ca nu pot beneficia de grupa I, ca nu am fost incadraata in aceasta grupa, eu am fost grupa II. Atunci ce rost mai are legea 351/2022?
Buna ziua. Am lucrat 25 ani la centrala nucleroelectrica, grupa I, 5 ani si grupa deosebita 2o ani. De ce nu am fost pensionata pe art..30 (1), litera e.?Societatea este in anexa 2/3. Avizul care se precizeaza este pentru cei in grupa I/speciala., eu am fost I/deosebite. Multumesc mult.
Am lucrat inainte de 2001 ca inginer electromecanic la mina Altan Tepe, Compania nationala a cuprului, aurului si fierului MININVEST SA Deva, incadrata grupa a II-a, 100%, Ordinul 50/90, poz. 67, anexa II. Credeti ca ma incadrez pe LEGE nr. 351 din 12 decembrie 2022, art.30, litera k si alin 4^5. Multumesc mult.