Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 351. Am lucrat inainte de 2001 ca inginer ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 351. Am lucrat inainte de 2001 ca inginer electromecanic la mina Altan ...

Am lucrat inainte de 2001 ca inginer electromecanic la mina Altan Tepe, Compania nationala a cuprului, aurului si fierului MININVEST SA Deva, incadrata grupa a II-a, 100%, Ordinul 50/90, poz. 67, anexa II. Credeti ca ma incadrez pe LEGE nr. 351 din 12 decembrie 2022, art.30, litera k si alin 4^5. Multumesc mult.
Depuneti cerere scrisa la CJP. Ar trebui sa beneficiati.
Am primit un raspuns de la Arhivele MIN INVEST DEVA.. ca nu pot beneficia de grupa I, ca nu am fost incadraata in aceasta grupa, eu am fost grupa II. Atunci ce rost mai are legea 351/2022?
Nu aveti nevoie de nimic de la firma. Legea menioneaza:
-Articolul II
(1) De prevederile art. 30 alin. (4^5) și ale art. 56 alin. (1) lit. d), alin. (2) lit. d) și alin. (3) lit. d) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările și completările ulterioare, inclusiv cu cele aduse prin prezenta lege, beneficiază, la cerere, și persoanele ale căror drepturi de pensie s-au deschis în perioada anterioară datei intrării în vigoare a prezentei legi.
(2) Drepturile de pensie recalculate conform alin. (1) se acordă începând cu luna următoare celei în care a fost depusă solicitarea.
(3) În situația în care, după aplicarea prevederilor alin. (1) și (2), rezultă un cuantum al pensiei mai mic decât cel cuvenit anterior intrării în vigoare a prezentei legi sau aflat în plată, se păstrează cuantumul mai avantajos.
Trebuie doar sa depuneti solicitare scrisa la CJP.