Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am lucrat ca inginer electromecanic la mina Altan ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am lucrat ca inginer electromecanic la mina Altan Tepe, minereu ...

Am lucrat ca inginer electromecanic la mina Altan Tepe, minereu neferos, cupru si pirita. Activitatea se regaseste incadrata la conditii speciale (legea 351/2022) dar in cartea de munca a fost trecut grupa a II-a. Mina, s-a inchis in 1995 si angajatorul nu a apuct sa mai faca demersuri pentru schimbarea incadrarii activitatilor pe conditii speciale. Atunci functionam cu denumirea "personal TESA". Ce se mai poate face? Exista vreo decizie, ca si jurisprudenta, in acest sens? Arhivele nu fac asimilarea locurilor de munca.
Gasiti informatii utile aici: [ link extern ]
Aveti optiunea de a deschide actiune in instanta. Nu va garanteaza nimeni ca veti avea castig de cauza invocand faptul ca angajatorul nu a mai apucat sa faca demersuri deoarece mina s-a inchis.
Multumesc.