avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Activitate alex_icb

Activitate alex_icb

Buna ziua, am o intrebare, in 2023 am semnat o promisiune de vanzare cumparare cu TVA 5% pentru un imobil semifinisat.

Vreau sa stiu daca o sa il achizitionez in 2024, TVA-ul o sa fie 5% sau 19%?

Intreb pentru ca stiu ca exista o derogare, dar exista definitia de "locuinta", iar imobilul nu este "locuinta" deoarece nu are finisaje interioare.

Multumesc frumos!
Buna ziua, daca am comandat un curs de pe internet si nu este ceea ce ma asteptam si as vrea sa il returnez, tinand cont ca m-am uitat la 5% din el, dar este complet altceva fata de ce am comandat. Dar in termenii si conditiile de pe site scrie ca: "Orice persoană, prin înregistrarea pe site-ul web *** cu domeniul www.***.com confirmă și acceptă în mod expres și irevocabil că renunța la dreptul de retragere în termen de 14 zile prevăzut de OUG nr. 34 din 2014 pentru orice achiziție făcută pe www.***.com". Ce pot face?
Buna ziua!
As vrea sa stiu daca pot angaja pe cineva pe baza de comision din ceea ce lucreaza. Si mai ales daca il pot angaja pe un numar de ore pe zi.

De ex: Il angajez pe X, care trebuie sa lucreze 4 ore pe zi si este platit cu 30% din vanzarile pe care le face.

Sau daca pot face tot aceasta "angajare" dar sa fie contract intre doua SRL-uri, prin care sa fie relativ obligati sa lucreze un numar de ore si sa fie platiti cu procent.

Va multumesc frumos!