avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate horizon

Activitate horizon

Răspuns la discuția conflict de interese?
nu sunt fiul, sunt actualul administrator. sincer nu intentionez sa las lucrurile asa atata timp cat totul a fost facut legal. institutia nu are interes sa exercite calea de atac intrucat este bine cunoscuta "prietenia" dintre unii reprez ai ei si acea societate comerciala.

mii de multumiri.
Răspuns la discuția conflict de interese?
pt av Boncu: detaliile sunt exact cum vi le-am relatat, mai putin nume de pers si de institutii. functionarul public este de cel mai mic "grad" ca sa zic asa, din pct de vedere al functiei.

mai mult nu mi se pare normal ca o sentinta sa se schimbe la 180 de grade. plus ca traiam cu impresia ca decizia acestui consiliu de solutionare a contestatiilor ar fi oarecum "litera de lege". se pare ca nu...

"Ce va opreste sa exercitati calea de atac impotriva acestei solutii, cel putin bizara? " - care ar fi calea de atac? mentionez ca procesul a fost intre institutia care a org licitatia si o firma concurenta, cea care a avut castig de cauza pana la urma.

multumesc pt reaspunsuri

PS: imi cer scuze pt terminologia folosita dar nu am studii de specialitate.
se da urmatorul caz: o societate comerciala infiintata de un tata si fiul sau (fiul = administrator, dar societatea nu functiona).
intre timp fiul a devenit functionar public. cand a dobandit functia de functionar public s-a retras din societatea comerciala (tatal a ramas actionar unic iar administrator a fost numit altcineva). firma a participat la o licitatie publica organizata de institutia unde fiul este angajat, licitatie pe care a si castigat-o.

mentionez ca fiul nu are functie de decizie in acea institutie, nu are functie de conducere, nu a fost membru in comisia de organizare a licitatiei, nu este membru in vreo comisie ce ar putea controla firma tatalui sau.

licitatia a fost contestata pe motiv de conflict de interese. institutia care a organizat licitatia a decis ca nu a fost conflict de interese. s-a mers mai departe cu contestatia la consiliul national de solutionare a licitatiilor. si consiliul a decis ca nu a fost un conflict de interese. s-a mers mai departe in instanta si instanta a decis ca a fost un conflict de interese si a dat o hotarare finala si irevocabila si a mai decis ca licitatia sa fie atribuita firmei care a facut contestatia (oferta acestei firme era mai mare cu cca. 20% fata de firma care castigase initial) fara a dispune reluarea procedurii.

poate fi vorba in acest caz de un conflict de interese? este corecta decizia instantei? va multumesc
va multumesc f mult pentru raspunsurile acordate. nu vreau sa se creada ca sunt vreun inconstient sau "nebun" insa vroiam sa stiu daca ar exista totusi vreo modalitate de realizare a celor intrebate de mine (ma gandeam sa nu existe si alte prevederi legale in afara de ceea ce se mentioneaza in legea societatilor comerciale). raspunsurile dvs imi sunt mai mult decat de ajutor. inca o data va multumesc.

cu stima,
H.
pt denisas: "de ce nu poate persoana respectiva sa devina asociat" - din cauza unui conflict de interese.

as mai avea totusi o intrebare: dar daca asociat unic ar fi alta persoana si eu as detine functia de administrator, exista in aceasta situatie posibilitatea ca intre administrator si SRL sa existe un contract prin care administratorul sa nu poata fi tras la raspundere pentru deciziile luate de asociat (sa fiu oarecum "imputernicit", sau ceva de acest gen - imi cer scuze dar nu cunosc terminologia legala, asa ca nu stiu daca imputernicit este termenul tocmai corect).

inca o data va multumesc.
Buna ziua,

As dori si eu un sfat in legatura cu urmatoarea situatie: mi s-a propus sa preiau o SRL pe numele meu si sa detin si functia de Administrator (asociat unic si administrator unic). Problema este urmatoarea: desi societatea va fi pe numele meu toate deciziile vor fi luate de altcineva (detinatorul ei de drept nu poate aparea ca si actionar si nici ca administrator). Intrucat nu mi se pare normal ca semnatura mea sa "valideze" niste decizii luate de altcineva si pentru care eu pot fi tras la raspundere as dori sa stiu daca este posibil ca intre administrator si societatea respectiva sa existe un contract prin care administratorul sa nu poata fi tras la raspundere pentru deciziile luate (in acest caz de altcineva dar validate de mine prin semnatura).

Va multumesc anticipat.