avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 892 soluții astăzi
Forum Activitate Rodry

Activitate Rodry

Buna ziua
Am primit in cele din urma raspuns scris de la procuratura si anume RENUNTAREA LA URMARIRE PENALA si dosarul a fost plasat unui judecator pentru validare .
Sunt chemat acum la proces in calitate de INTAMAT ...la ce credeti ca trebuie sa ma astept ? ,sa.mi pun un avocat sa ma reprezinte in instanta ? ( eu pana acum neavand unul ) ...
Referitor la prima intrebare...
Am fost chemat la politie dupa 3 luni de la savarsirea faptei ,am recunoscut in declaratie si astept de mai bine de 3 luni sa ma cheme la procuratura/ judecatorie ....cat dureaza asta ,trebuie sa fac ceva eu sa urgentez sau sa.mi vad de drum?
Buna ziua ...
Am fost vazut de un cetatean care a anuntat politia prin 112 cum ca sustrageam motorina din autobuzul unde sunt sofer angajat,prin urmare am fost oprit de politie in trafic ,s.a gasit cantitatea de motorina in cala ,mi.a fost intocmit dosar penal ,s.a recuperat paguba in totalitate de catre firma ...si.acum astept sa fiu chemat la disciplinar la firma si dupa la procuratura .
Mentionez ca la politie nu am recunoscut ca motorina este a mea si nu am cunostinta cine a pus.o acolo ,dar au poza si martor .
Mi.au zis de la judiciar ca fiind cantitatea recuperata si prima intalnire cu legea ,daca recunosc ,procuropul este de acord sa.mi dea doar ore in folosul comunitatii fara cazier si instanta ....se poate ?
Sau vor doar sa ma aduca intr.un loc unde ei ma pot acuza .
Multumesc !