avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Activitate anca_florina

Activitate anca_florina

Buna ziua,
Sunt mama unei fetite de 4 ani si 8 luni. In urma unui proces am obtinut custodia copilului, tatal urmand a plati o pensie alimentara in cuantum de 65 ron, cu drept de vizita. Deoarece a inregistrat intarzieri mari cu achitarea acesteia am inaintat un proces penal pentru abandon in familie care s-a finalizat pana la urma cu retragerea plangerii deoarece acesta si-a achitat restantele. Dar, situatie se repeta. In momentul de fata inregistreaza intarziere de 3 luni la achitarea obligatiilor parintesti. Mentionez faptul ca acesta mai are si alti copii in intretinere si, desi, a abtinut dreptul de asi vizita copilul, nu a facut acest lucru niciodata. intrebarea mea este: as putea sa cer prin instanta decaderea lui din drepturile parintesti si schimbarea numelui copilului fara a mai pretinde vreun fel de ajutor de crestere si educare din partea tatalui? ( Mentionez faptul ca momentan, situatia lui materiala si famililala este destul de precara: mai are 3 copii in intretinere, nu are loc de munca si are o relatie de concubinaj cu mama celorlalti copii, care este plecata in strainatate la munca.) Ce ar trebui sa fac eu in aceasta situatie sa nu mai depind de el in luarea deciziilor cu privire la fetita?
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția abandon
Buna seara.
Am un copil in varsta de 4 ani. In urma unei sentinte definitive, pronuntata in data de 01.11.2007, am obtinut custodia copilului si odata cu aceasta tatal a fost obligat la plata unei pensii alimentare in valoare de 65 lei, incepand cu data de 04.04.2007 (data la care a fost inaintata cererea in instanta). Datorita faptului ca tatal nu a platit nimic din suma datorata, in data de 13.02.2008 am inaintat o plangere penala catre Parchet. Dosarul a fost inaintat in instanta, moment in care paratul a inceput sa plateasca sume din partea restanta astfel incat in prezent este la zi cu plata acesteia. Pana in prezent am avut doua infatisari la care el nu afost prezent si nici nu a fost reprezentat legal de nimeni iar urmatorul termen este maine, 09.10.2008, termen la care s-a emis mandat de aducere. Intrebarea mea este urmatoarea: in aceste conditii pot obtine o condamnare cu suspendare pentre parat, chiar daca e la zi cu plata pensiei, avand in vedere ca plangerea nu a fost retrasa ? In cazul in care neplata pensiei se va repeta pentru doua luni consecutive, la fel va trebui sa procedez, cu o noua plangere? Tin sa precizez faptul ca varianta unei impacarii nu poate fi luata in considerare.