Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... abandon
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

abandon

.. de familie
nu si-a platit de 3 luni pensia de intretinere stabilita de instanta acu 2 ani.
intre timp si-a schimbat jobu si am convenit sa plateasca in continuare el personal suma decisa. mai intai prin mandat apoi direct pe card.
de 3 luni.. nik
pot sa-l dau in judecata? sau nu, avand in vedere schimbarea jobului (actualul angajator nu stie ca are copil de intretinut) si "mica intelegere"?
Potr.art.305(1) lit.c C.pen., neplata cu rea-credinta, timp de doua luni, a pensiei de intretinere stabilita pe cale judecatoreasca, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 3 ani sau cu amenda.Actiunea se pune in miscare la plangerea prealabila a pers.vatam.iar impacarea partilor inlatura raspunderea penala.
Pentru ca fapta sa constituie infractiune, trebuie sa fie dovedita reaua-credinta(latura subiectiva).
Va puteti adresa conducerii noii societati la care tatal isi desfasoara activitatea.
...dar ce se intampla daca nu am cunostinte despre locul sau de munca, fiind din alta localitat (Bucuresti), sau cum pot afla unde lucreaza, excluzand varianta cunostintelor care ar putea furniza detalii; iar daca nu obtin aceste informatii exista posibilitatea de a solicita plata pensiei alimentare retroactiv, raportat la salariul minim pe economie, tinand cont de faptul ca detin HG precum paratul este obligat la plata unei pensii in cuantum de 25% din venit.
Multumesc anticipat,
in situatia in care veti decide sa promovati plingere penala pentru abandon de familie nu este necesar sa cunoasteti noul loc de munca al fostului sot, in plingere se va indica adresa de domiciliu a acestuia.
cunoasterea noului loc de munca va este utila in conditiile in care veniturile fostului sot s-au majorat, in vederea promovarii unei actiuni civile pentru majorarea pensiei de intretinere.
kaa 1 a scris:

.. de familie
nu si-a platit de 3 luni pensia de intretinere stabilita de instanta acu 2 ani.
intre timp si-a schimbat jobu si am convenit sa plateasca in continuare el personal suma decisa. mai intai prin mandat apoi direct pe card.
de 3 luni.. nik
pot sa-l dau in judecata? sau nu, avand in vedere schimbarea jobului (actualul angajator nu stie ca are copil de intretinut) si "mica intelegere"?

Puteti sa ii faceti poprire pe salariu ca sa nu mai pierdeti timpul ( daca stiti unde lucreaza).
Daca nu stiti unde lucreaza ii faceti plangere penala.

avocat Claudiu Lascoschi
Notficati-l prin executorul judecatoresc, in vederea platii pensiei de intretinere. In cazul in care nu se prezinta la data stabilita si ora, mergeti mai departe si formulati plangere penala pentru abandon de familie si depuneti si demersurile de la executor, tocmai pentru a dovedi reaua- credinta a acestuia. In majoritatea cazurilor aceste demersuri au dat roade.