avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Activitate daniela.fiterau

Activitate daniela.fiterau

Buna ziua, nu stiu, trebuie sa luam legatura cu cei de la UPS. Coletele noastre sosesc in tara cu avionul. Momentan noi incercam sa avem colete sub 31.5 kg, pentru ca sa nu trebuiasca cod UIT.
Multumesc!
Multumesc!
Multumesc!
Va multumesc, este o informatie foarte folositoare, dar din pacate apar alte complicatii, si anume: daca un client are mai multe comenzi, se creeaza cate un colet pentru fiecare comanda si un AWB separat. Clientul poate primi in aceeasi zi mai multe colete, Fiecare colet poate fi sub 31.5 kg, dar toate pot depasi aceasta greutate.
Cum se priveste situatia , pe colet sau pe total?
Cazul nostru: avem achizitii intracomunitare de marfa, zilnic, prin curier UPS sau DHL, care intra in tara , cu avionul. La HUb-urile celor 2 curieri, marfa este repartizata pe destinatiile din Romania, fiind transportata la clienti, tot de auto ale UPS sau DHL sau prin subcontractori , alti curieri interni. Mentionez ca pot fi 10-20 colete zilnic, care pot depasi doar limita de valoare, de 10 000 lei. Noi nu stim cu ce fel de auto se transporta marfa si nici momentul inceperii transportului intern, care poate fi inainte ca noi sa incepem programul de lucru. As fi recunoscatoare daca as primi cateva pareri, poate din experienta altor colegi, pentru ca nu-mi dau seama cum am putea sa ne incadram in prevederile legale cu E-Transport.
Va multumesc!
Se intampla cu ocazia deplasarilor externe , biletul de avion la plecare sau/sosire din/in Romania sa fie in weekend, datorita orarelor de zbor. Ce obligatii are angajatorul in aceste cazuri, legat de timpul de munca si remunerarea lui?
Va multumesc pentru raspunsuri. Inteleg si faptul ca angajatorul trebuie sa fie ferm si sa aplice niste reguli clare si in aceasta privinta.
Va multumesc, teoria am citit-o, dar este cam confuza. Se nasc cel putin 2 intrebari: ce inseamna "motive justificate" si daca dupa trecerea celor 18 luni , se pierde dreptul de a efectua concediul restant.?