avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1045 soluții astăzi
Forum Activitate amelie11

Activitate amelie11

Am fost saptamana asta la Administratia Financiara sa ma inregistrez ca PFA, dar acum mi-am dat seama ca am uitat sa intreb ceva despre TVA.

Eu vreau sa fiu neplatitor de TVA si... cred ca sunt. De ce zic "cred" ca sunt? Deoarece in nicio declaratie nu a trebuit sa completez "Platitor / neplatitor de TVA" si nimeni nu m-a intrebat despre asa ceva.

Singurele puncte importante pe care le-am completat au fost venitul estimat si alegerea impozitarii (eu am optat pentru cea in sistem real).

Oare pentru a fi platitor de TVA trebuie completata o alta declaratie, iar daca nu am completat, se intelege de la sine ca vreau sa fiu neplatitor de TVA (ceea ce intr-adevar vreau sa fiu)?

Acum, dupa schimbarea legislatiei in 2008, s-a modificat procedura intregistrarii PFA-urilor iar pe internet gasesc si multe informatii vechi.

Sper sa ma poata ajuta cineva. Daca nu, o voi lua iarasi la pas catre Administratia Financiara, fiindca ma framanta aceasta chestiune. Multumesc!

Am cateva nelamuriri si v-as aprecia mult raspunsurile.

1. In cazul intreprinderii individuale veniturile pot fi utilizate nelimitat, ca la PFA si AF, sau nu?

2. Ce forma de impozitare este mai avantajoasa in situatia in care nu ne intereseaza deductibilele, deoarece activitatea desfasurata nu implica mari cheltuieli?

3. Intreprinderea individuala semnifica acelasi lucru ca microintreprinderea, sau microintreprinderea este o forma de SRL?

Multumesc.



Am citit si rascitit legea aparuta in 2008 referitoare la PFA-uri, intreprinderi individuale si IF-uri, dar am inca neclaritati si nu gasesc nicaieri raspunsuri la urmatoarele intrebari:

1. Este obligatoriu, ca intreprindere individuala, sa ai macar un angajat (sau doar POTI sa ai angajati, insa nu esti obligat)?

2. Daca ai clienti in strainatate, poti sa facturezi si prin PFA? Dar prin intreprinderea individuala? Sau prin niciuna din aceste forme?

3.Exista si alte diferente intre PFA / Intreprindere Individuala in afara de aceea ca "Intreprinderea Individuala poate avea angajati, in timp ce PFA nu" ?


Multumesc anticipat si m-ar ajuta mult un raspuns clar la aceste intrebari.